Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

World Wide Web Ne Anlama Geliyor?

KOBİ Ajanda

İş Geliştirme Uzmanı
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
147
Tepkime puanı
34
Puanları
28
Konum
Türkiye
Web, herhangi bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilen sayfalardan oluşan İnternet'in bir alt kümesi olan World Web'in ortak adıdır. Birçok kişi, web teriminin bir web sayfasıyla aynı kavrama sahip olduğunu varsayar ve bu terimleri birbirinin yerine kullanır. Aslında internet terimi, web üzerinde bilgi paylaşımını sağlayan küresel bir sunucu ağını ifade eder. Web, internet dünyasının büyük bir bölümünü oluştursa da internet ile aynı şey değildir. Web dosyaları, Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML) adı verilen bir dilde şekillendirilir. Bu dil, kullanıcı kitlesinin bağlantılar aracılığıyla web üzerindeki dosyalara tıklamasını sağlar. Web, bilgi paylaşmak ve veri iletmek için HTTP protokolünü kullanır. Web bağlantılarına veya belgelere bağlantı veren web sayfalarına erişmek için Google Chrome, Internet Explorer veya Mozilla Firefox gibi tarayıcılar kullanılır. Web, bilgilerin internet üzerinden paylaşılma yollarından yalnızca biridir. Diğer yöntemler arasında anlık mesajlaşma, e-posta ve dosya aktarım protokolü (FTP-Dosya Aktarım Protokolü) yer alır.

Web Sayfası Nedir?​

Herhangi bir web sayfası, genellikle HTML ile yazılmış, bir internet tarayıcısı kullanan ve farklı ağlardan erişilebilen bir belgedir. Herhangi bir web sayfasına URL adresi yazılarak erişilebilir. Web sayfası grafikler, metinler ve diğer web dosyalarına ve sayfalarına köprüler içerebilir. Herhangi bir web sayfasını görüntülemek için Edge, Internet Explorer, Firefox, Safari veya Chrome gibi bir tarayıcı gerekir.

Örneğin herhangi bir tarayıcıyı kullanarak web sayfasını okuyoruz. Tarayıcıda oturum açtıktan sonra, adres çubuğuna URL'yi girerek herhangi bir web sayfasını açabilirsiniz. Örneğin internet tarayıcısına eğitim yazarsanız eğitimlerle ilgili sayfalar çıkacaktır. Giriş yapmak istediğiniz sitenin URL'sini bilmiyorsanız, bulmak için bir arama motoru kullanın. İlk web sayfası 6 Ağustos 1991'de CERN'de Tim Berners Lee tarafından hazırlanmıştır. İlk web sayfasına ve ilk web sitesine info.cern.ch adresinden göz atabilirsiniz.

Web Sitesi Nedir?​

Bir web sitesi, bir anlamda, yalnızca tek bir alan adını paylaşan herkes tarafından erişilebilen, birbirine bağlı web sayfalarının bir koleksiyonudur. Web siteleri, birçok farklı amaca hizmet etmek için gruplar, bireyler, işletmeler veya kuruluşlar tarafından oluşturulabilir ve bakımı yapılabilir. Herkesin birlikte erişebildiği tüm web sayfaları World Wide Web sistemini oluşturur. Bir web sitesi aynı zamanda bir web varlığı olarak da bilinir. Web sayfaları sonsuz çeşitlilikte görünür. Haber siteleri, eğitim siteleri, forumlar, bilim siteleri, e-ticaret siteleri, sosyal medya siteleri, bilgi akış siteleri gibi binlerce internet sitesi bulunmaktadır. Herhangi bir web sitesindeki sayfalar genellikle metin ve diğer medyanın bir karışımıdır.

Ayrıca bir web sitesinin yapısını belirleyen özel kurallar da yoktur. Bir kişi içinde herhangi bir şey olmadan bir web sitesi oluşturabilir veya başka bir kişi siyah beyaz gül resimlerinden oluşan albümler içeren bir web sayfası oluşturabilir. Bununla birlikte, birçok web sitesi, web sitesindeki diğer kategorilere ve içeriğe bağlanan standart bir ana sayfa düzenini izler. Nitekim web sayfaları üst düzey alan adlarına göre kategorize edilir.

Bu kategoriler hakkında kısa bir örnek vermek gerekirse;​

Kâr amacı gütmeyen kuruluşların web siteleri: org
Devlet kurumlarının web siteleri: gov
Eğitim kurumlarının web siteleri: edu
Bilgi siteleri: info
İşletme web siteleri: com uzantılarını kullanır.

Bu seviyedeki alan adı uzantıları, bize herhangi bir web sitesinin gerçek içeriği hakkında ön bilgi sağlar.

Ancak günümüz teknoloji internet ortamında "com" uzantısı o kadar yaygın hale gelmiştir ki "com" uzantılı bir web sayfasının içeriğinde sadece ticari içerik değil her türlü içerikle karşılaşmak mümkündür. Web sayfaları şüphesiz internet dünyasının en önemli unsurudur. Herhangi bir web sayfasını arattığınızda ilk gördüğünüz sayfa o web sitesinin ana sayfasıdır ve bu sayfaya başlangıç sayfası da denir. Bundan sonra, ziyaretçi sitenin alt sayfalarında gezinmeye başlar. Web siteleri, resimler, metinler ve videolar gibi içeriklerin internette görüntülenmesini sağlar. İş insanlarının temsili ve kapsamlı bir web sitesine ihtiyaç duymasının birçok nedeni vardır. Potansiyel müşterilerini pazarlamasını yaptığı hizmet ve ürünler hakkında bilgilendirmek, kendi şirketini temsil etmek, çeşitli departmanlar ile iletişim kurmak veya online mal satışı yapmak.

Belirli bir kullanıcı tabanı için, web sitesi topluluğa aktif olarak katılma fırsatı sunar.

Kendi web sayfası adresinizi sosyal ağ profilinizin dışındaki herhangi bir bağlantıyla birleştirerek, potansiyel işlevlerin, benzer düşünen ve ilgili tarafların dikkatini çekme şansınızı artırabilirsiniz. Bunun dışında bilgilendirme materyalleri içeren veya eğlence amaçlı kullanılan kişisel web siteleri de bulunmaktadır. Bu siteler arasında en popüler olanları YouTube, Facebook, Instagram, Yahoo gibi sitelerdir.

Web Sitesi Nasıl Hazırlanır?​

Birçok şirket, web sitelerinde e-posta imzalarında veya kartvizitlerinde bir bağlantıya sahiptir. Bu adres bir internet tarayıcısının arama bölümüne yazıldığında sitenin ana sayfası karşımıza çıkıyor. Web sitesinin boyutuna bağlı olarak, web sitesini ziyaret edenler web sitesinin diğer sayfalarına erişme olanağına sahiptir. Bağlantılar veya köprüler, bir web sitesinin html belgelerini bağlamak için kullanılır.

Önemli alt sayfalara (ürün kategorileri, departmanlar veya temsili bilgi sayfaları) bağlantılar genellikle gezinme bağlantılarında, yani ana menüde birleştirilir. Ana menü sadece ana sayfada değil, sitenin her alt sayfasında görüntülenebilir. Ana menü, ziyaretçinin kendisini yönlendirmesine ve genel olarak web sayfasının yapısını görmesine yardımcı olur. Daha fazla alt sayfa bağlantısı, web sitelerinin içeriğinde resimler ve öğeler içerir. Sayfaların alt kısmında yer alan açıklamalarda genel olarak sitenin sahibi ve telif hakkı sahipleri gibi bilgilere bağlantılar bulunmaktadır. Buradaki temel amaç sitenizin dijital kartvizit rolü üstlenmesi ve statik bir web sitesi olarak yeterli olmasıdır. İstenen bilgileri içeren HTML belgeleri, URL dosyaları altında web sunucusunda oluşturulur ve saklanır. Herhangi bir kullanıcı web sitesinde oturum açtığında sunucuda bekletilene tıpatıp benzeyen statik bir html belgesiyle sunulur. Statik bir web sitesinde, web projelerinin her bir alt sayfasının html kodu altında manuel olarak değişiklik yapılması gerekir.

Dinamik web sitelerinde, web sunucusu her çağrıldığında web siteleri kendilerini yenilediğinden bu kılavuz adımı önerilir. Statik html sayfalarını sürekli değişiklik yapmadan yayınlamak yerine sayfa sunucusu içeriğini son güncellemeye göre otomatik olarak ayarlar. Dinamik bir web sitesi, temaların ve içeriğin birleştirilmiş bir bölümüne dayanır. Bu iki özellik, site tarayıcı aşamasına geçtiğinde birleştirilir.
 
Son düzenleme:
Üst Alt