Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Türkiye'de Konaklama Yatırımları Hızlandı

KOBİ Ajanda

İş Geliştirme Uzmanı
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
147
Tepkime puanı
32
Puanları
28
Konum
Türkiye
Konaklama sektörü pandemi sırasında tarihin en kötü dönemini yaşadı. Konaklama sektöründeki yatırımlar yeniden yükselmeye başladı.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB)​

TÜROB verilerine göre, ilk altı ayda teşvik değeri 7.55 milyar TL olan 75 proje için teşvik başvurusu yapıldı. Yeni yatırımlarda İstanbul ve Muğla ilk sırayı aldı. Pandemi nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında tarihinin en kötü dönemini yaşayan konaklama sektöründe, bu yılın başından itibaren başlayan canlanmayla birlikte yatırımların yeniden yükselişe geçtiğini belirtti. TÜROB'un yatırım teşvik belgeleri verilerinden hareketle hazırladığı Ocak ve Haziran 2022 yatırım raporuna göre, ilk altı ayda toplam teşvik değeri 7.55 milyar TL olan toplam 14,413 yataklı 75 otel projesi için teşvik başvurusu yapıldı. Buna göre yılın ilk yarısındaki teşvik belgesi başvurularının parasal tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 640 artarken, proje sayısı yüzde 39, yatak kapasitesi de yüzde 76 artış gösterdi.

İstanbul ve Muğla ilk iki sırada​

Rapora göre yeni yatırımlarda İstanbul ve Muğla 9'ar projeyle ilk iki sırayı alırken, Antalya 8 proje ile üçüncü oldu. Çanakkale 6, İzmir 4 proje ile; Kars, Edirne, Nevşehir ve Ankara 3’er proje ile izledi. Raporda, pandemi öncesinde Karadeniz’de yatırım furyasının yavaşladığına dikkat çekilirken; Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu illerinde de yatırımların yavaşladığına işaret edildi.

"Anadolu için daha fazla teşvik gerekli"​

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, yılın ilk yarısında otel yatırımlarında ciddi bir geri dönüşün başladığını belirtti. "Sektörde yapılan yatırımları olumlu değerlendirmekle birlikte Antalya ve İstanbul gibi turizm merkezlerinin hâlâ en fazla yatırım talebi alan yerler olması aslında çok tercih ettiğimiz bir durum değil" dedi ve ekledi: "Turizmin sürdürülebilirliği açısından yatırımların tüm Anadolu’ya yayılması gerektiği görüşümüzü sürdürüyoruz. Bu konuda gerekirse Anadolu’da yapılan yatırımlar için daha da fazla ve ekstra teşvikler verilmesi gerektiği inancındayız." Eresin, çeşitli illerde toplam 50 kamu taşınmazının bu yıl içinde "Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak girişimcilere tahsis edilmesiyle turizm yatırımlarının önemli derecede artması bekleniyor dedi.
 
Son düzenleme:
Üst Alt