Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Online Alışveriş ve E-Ticaret Siteleri Nedir?

Forum Yönetimi

KOBİ İş Geliştirme
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
101
Tepkime puanı
19
Puanları
18
Konum
Türkiye
Web sitesi
kobiajanda.blogspot.com
Güvenilir alışveriş siteleri sayesinde günümüzde gelişen ve değişen teknoloji ile online alışveriş artmaktadır. Artık insanlar dükkanlara, marketlere gitmek yerine ayağa kalkmak istiyor. Kolaylık ve pratik alışveriş sağlayan birçok internet sitesi, kampanyaları ile müşterilerine ödeme kolaylığı da sağlayabilmektedir. Günlük alışveriş, kıyafet, çocuk bezi, kitap, temizlik ürünleri gibi birçok ürün farklı amaçlara uygun web sitelerinden temin edilebilmektedir. İnternetten alışveriş yapacak kişiler için en önemli olan şey girdikleri sitenin güvenilir olmasıdır. Siber saldırılara ve dolandırıcılara maruz kalmayın. İnternet kullanıcıları, alışveriş yaptıkları siteyi kullanan kişilerin yorum ve değerlendirmelerine göre karar verirler. Bu yorumlar bir tür referans olarak görülüyor.

Online Alveri ve E Ticaret Siteleri

Çevrimiçi Alışveriş Nedir?​


Online alışveriş, özelliklerine bakılarak seçilen pek çok ürünü web siteleri aracılığıyla insanların kapılarına kadar ulaştırmaktadır. Online alışverişiniz; Bu siteler anlaşmalı kargo firmaları veya kendi taşıma personelleri yardımıyla en kısa sürede tarafınıza teslim edilmektedir. Ev alışverişinizi ya da kişisel ihtiyaçlarınızı evinizin rahatlığında karşılayabileceğiniz birçok farklı internet sitesi bulunmaktadır. İnsanların online alışverişlerde en çok tereddüt ettikleri şey kart bilgilerini ve kişisel bilgilerini girmektir. Bu durum nedeniyle birçok kişi internetten alışveriş yapmak yerine dışarı çıkıp mağazalarda alışveriş yapmayı tercih ediyor. İhtiyaca göre tasarlanmış web sitelerinin kullanımı artmaktadır.

Alışveriş Siteleri Güvenilirliği​


Alışveriş sitesinin güvenilirliğini anlamak için bu sitenin kullanıcı sayısına bakmak yeterli olacaktır. Bir alışveriş sitesini kullanan kişi sayısının fazla olması bu sitenin güvenilir olduğunu gösterir. Ayrıca internet sitelerinde satışa sunulan ürünlerin yorumları da o ürünün alıcıları tarafından okunmaktadır. Günümüzde reklamlarını çokça gördüğümüz ve herkesin bildiği internet sitelerinden alışveriş yapmanın tercih edildiğini görmekteyiz. Alışveriş sitelerini kullanırken sitelerin gerekli sertifikalara sahip olduğundan emin olunmalıdır.

Güvenilir Alışveriş Siteleri​


Online pazaryerleri olarak tanımlayabileceğimiz alışveriş siteleri, istenilen ürünün bulunması ve istenilen zamanda elde edilmesi konusunda büyük avantajlar sağlamaktadır. Zaman kısıtlaması olmadan; Alışveriş imkânı sunan e-ticaret siteleri; Müşteri kazanmak ve müşteri memnuniyetini arttırmak adına bazı indirim ve kampanyalar sunmaktadır. Bu indirimler aynı zamanda yurt dışından bir ürünü daha ucuza alma imkanı da sağlıyor. Haftanın belirli günleri ya da Black Friday gibi özel alışveriş günlerinde büyük kampanyalar düzenleyen alışveriş siteleri; Daha fazla ürün satabilmek için birçok ürünü piyasa fiyatlarının çok altında fiyatlarla müşterilerine sunmaktadır.

İnternet Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler​


İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan biri de kullanacağınız web sitelerinin SSL sertifikalarına sahip olmasıdır. Bu sertifikaya sahip siteler, kart bilgilerinizin güvenliği için; Özel bir şifreleme sistemine sahiptir ve sizi doğrudan bankanıza aktarır. Bu sayede kart bilgilerinizin üçüncü şahısların eline geçmesi imkansız hale gelmektedir. Adres çubuğunun sağ tarafında bulunan kilit sembolüne bakarak web sitelerinin SSL sertifikası olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da alışveriş yapacağınız sitede herhangi bir sorun olup olmadığı; Başvurabileceğiniz tam bir adres ve telefon bilgisi var. Bu bilgilerin kullanıcılarla paylaşılması zorunludur. Son olarak, alışveriş yaptığınızda garanti kartınızı ve faturanızı almanız önemlidir. Bu belgelere sahip olduğunuz sürece yasal haklarınız sınırlıdır ve bu belgeleri iyi saklamanız gerekmektedir. İnternet alışverişlerinde bu uyarılara uyarsanız, kötü niyetli kişilerden korunursunuz ve tüm bilgileriniz gizlenir.
 
Son düzenleme:
Üst Alt