Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

E-Ticaret Sitesi Nedir?

KOBİ Ajanda

İş Geliştirme Uzmanı
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
147
Tepkime puanı
32
Puanları
28
Konum
Türkiye
Günümüzde gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte güvenilir alışveriş siteleri sayesinde online alışveriş giderek artıyor. Artık insanlar mağazalara, marketlere gitmek yerine ayağa kalkmak istiyor. Kolaylık ve pratik alışveriş imkanı sunan birçok web sitesi, kampanyaları ile müşterilerine ödeme kolaylığı da sağlayabilmektedir. Günlük alışverişler, kıyafet, bebek bezi, kitap, temizlik ürünleri gibi birçok ürünü farklı amaçlara uygun internet sitelerinden satın alabilirsiniz. İnternetten alışveriş yapan kişiler için en önemli şey ziyaret ettikleri sitenin güvenilir olmasıdır. Siber saldırılara ve dolandırıcılara maruz kalmayın. İnternet kullanıcıları alışveriş yaptıkları siteyi kullanan kişilerin yorum ve değerlendirmelerine göre karar vermektedir.

Çevrimiçi Alışveriş Nedir?​


Online alışveriş, özelliklerine göre seçilen pek çok ürünü web siteleri aracılığıyla insanların kapısına ulaştırmaktadır. Çevrimiçi alışverişiniz; Bu siteler anlaşmalı kargo firmaları veya kendi nakliye personelleri yardımıyla en kısa sürede tarafınıza teslim edilmektedir. Ev alışverişlerinizi veya kişisel ihtiyaçlarınızı evinizin rahatlığında karşılayabileceğiniz birçok farklı web sitesi bulunmaktadır. İnsanların internetten alışveriş yaparken en çok tereddüt ettiği şey kart bilgilerini ve kişisel bilgilerini girmektir. Bu durumdan dolayı birçok kişi internetten alışveriş yapmak yerine dışarı çıkıp mağazalarda alışveriş yapmayı tercih ediyor. İhtiyaçlara göre tasarlanan web sitelerinin kullanımı artıyor. E-Ticaret Sitesi Nedir? Bu soruyla devam edelim.

Alışveriş Siteleri Güvenilirliği​


Alışveriş sitesinin güvenilirliğini anlamak için bu sitenin kullanıcı sayısına bakmak yeterli olacaktır. Bir alışveriş sitesini kullanan kişi sayısının fazla olması o sitenin güvenilir olduğunu gösterir. Ayrıca internet sitelerinde satışa sunulan ürünlere ilişkin yorumlar da o ürünü alıcılar tarafından okunmaktadır. Günümüzde artık çok fazla reklamını gördüğümüz ve herkesin bildiği sitelerden alışveriş yapmanın tercih edildiğini görüyoruz. Alışveriş sitelerini kullanırken sitelerin gerekli sertifikalara sahip olmasına dikkat edilmelidir.

Güvenilir Alışveriş Siteleri​


Online pazaryerleri olarak tanımlayabileceğimiz alışveriş siteleri, istenilen ürünü bulma ve istenilen zamanda elde etme konusunda büyük avantajlar sağlamaktadır. Süre sınırlaması olmaksızın; Alışveriş imkanı sunan e-ticaret siteleri; Müşteri kazanmak ve müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla bazı indirimler ve kampanyalar sunmaktadır. Bu indirimler aynı zamanda yurt dışından daha ucuz fiyata ürün alma imkanı da sağlıyor. Haftanın belirli günlerinde veya Black Friday gibi özel alışveriş günlerinde büyük kampanyalar düzenleyen alışveriş siteleri; Daha fazla ürün satabilmek adına birçok ürünü piyasa fiyatlarının çok altında fiyatlarla müşterilerine sunmaktadır.

İnternet Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler​


İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Bunlardan bir tanesi kullanacağınız web sitelerinin SSL sertifikasına sahip olmasıdır. Bu sertifikaya sahip siteler kart bilgilerinizin güvenliği içindir; Özel bir şifreleme sistemine sahiptir ve sizi doğrudan bankanıza aktarır. Bu sayede kart bilgilerinizin üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmesi imkansız hale gelir. Adres çubuğunun sağ tarafındaki kilit sembolüne bakarak web sitelerinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise alışveriş yapacağınız sitede herhangi bir sorun olup olmadığıdır; İletişime geçebileceğiniz açık adres ve telefon numarası bulunmaktadır. Bu bilgilerin kullanıcılarla paylaşılması zorunludur. Son olarak alışveriş yaparken garanti kartınızı ve faturanızı yanınızda bulundurmanız önemlidir. Bu belgelere sahip olduğunuz sürece yasal haklarınız sınırlıdır ve bu belgeleri iyi saklamanız gerekir. İnternetten alışveriş yaparken bu uyarılara uymanız halinde kötü niyetli kişilerden korunmuş olursunuz ve tüm bilgileriniz gizlenir.
 
Son düzenleme:
Üst Alt