Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Niğde'nin En Eski Adı Anahita'dır.

Forum Yönetimi

KOBİ İş Geliştirme
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
101
Tepkime puanı
19
Puanları
18
Konum
Türkiye
Web sitesi
kobiajanda.blogspot.com
Niğde'nin en eski adının Nahita veya Nakita olduğu söylenmektedir. 14. yüzyılda aynı kelime Nîk'i Arapça harflerle okumak için yazılmıştır. Niğde, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde 1.299 m yükseklikteki Niğde ilinin ilçe merkezidir. Niğde merkez ilçe nüfusu 2020 istatistiklerine göre 230.776'dır. Niğde'nin en eski adının Nahita veya Nakita olduğu ileri sürülmektedir. Bu adaya ilk olarak İbn Bibi'de rastlanmıştır. Eski CHP Niğde Milletvekili Dr. Avram Galanti, Niğde kitabında şöyle diyor: "Niğde'nin en eski adı Anahita'dır. Anahita, ay ve bereketi temsil eden bir tanrının adıdır." diyor. Nakida adı bazen Nekide olarak kullanılmış ve 14. yüzyılda aynı kelime Arapça harflerle Nîk okunmak üzere yazılmıştır. Cumhuriyetten sonra bu isim Niğde olarak değiştirilmiştir. Yaklaşık 10.000 yıllık bir geçmişe sahip olan Niğde'de yapılan arkeolojik araştırmalarda Paleolitik Çağ'a ait buluntular elde edilmiştir.

Geçmişte Niğde'de Asur Ticaret Kolonileri, Hititler, Tabal Geç Hitit Devleti, Frigler, Persler, Makedon Krallığı, Kapadokya Krallığı, Romalılar, Bizans İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Eretna Beyliği, Karamanoğulları Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürmüştür. Niğde 1470 yılında Osmanlı egemenliğine girmiştir. Daha önce belde olan Fertek'in yanı sıra Kumluca ve Hamamlı köyleri 2012 yılında Niğde'nin merkez ilçesine mahalle olarak bağlanmıştır.

Niğde'de İç Anadolu'nun tipik karasal iklimi görülür​

Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve karlıdır. Yağışların kar durumuyla kışın, yağmurun durumuyla ilkbaharda karşılaşılır. En sıcak ay ortalaması Temmuz ayına, en soğuk ay ortalaması ise Ocak ayına karşılık gelmektedir. Hem mevsimler arasındaki sıcaklık farkı hem de gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı karasal iklimin en sıcak örnekleridir. Niğde'de yapılan gözlemlere göre, Temmuz ayında ortalama sıcaklık 37.7 derece, en düşük sıcaklık ise (-) 21 derece Şubat ayındadır. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının ilk yarısına kadar sağanaklar ve bazen sürekli yağışlar görülür. Şehirde ortalama yağış 0,9 mm'dir. En yüksek yağış ayı 78,5 mm ile Nisan; En düşük ay ise 0,2 mm ile Temmuz. Niğde'de ortalama bağıl nem %56'dır. Nemin en yüksek olduğu ay %80 ile Şubat, en düşük olduğu ay %30 ile Ağustos'tur.

Niğde ilinin ekonomisi tarıma dayalıdır​

Patates, lahana, elma ve şeker pancarı üretimi ile öne çıkan tarımsal faaliyetlerin yanı sıra; Halı, şeker, meyve suyu, un, çimento ve kimya sanayinin önemli bir kısmı Niğde'de bulunmaktadır. Niğde; Doğal güzellikleri, kültürel varlıkları ve termal kaynakları ile önemli turistik mekanlara sahiptir. Bugünden itibaren 10 bin yıldır kesintisiz bir yerleşim olan Niğde'de Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Turizm​

Niğde; Doğal güzellikleri, kültürel varlıkları ve termal kaynakları ile önemli turistik mekanlara sahiptir. Bugünden itibaren 10 bin yıldır kesintisiz bir yerleşim olan Niğde'de Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok tarihi eser bulunmaktadır. Roma döneminden günümüze ulaşan en önemli tarihi eserler, Roma havuzu ve o havuzun suyunu eski şehir merkezi olan Kemerhisar'a (Tyana) taşıyan su kemerleridir. Gümüşler Manastırı, Bizans döneminden günümüze ulaşan en önemli kültür varlığıdır. Selçuklu döneminin en detaylı tarihi eserleri arasında Alaeddin Camii, Sungurbey Camii, Ak Medrese ve Hüdavent Hatun türbesi sayılabilir. Osmanlı dönemi eserleri arasında en önemli kültür varlığı, büyük Türk şairi Faruk Nafiz Çamlıbel'in "Han Duvarları" şiirine ilham veren Ulukışla Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı'dır.
 
Üst Alt