Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Murat Tarhan

Yeni Üye
Katılım
14 Aralık 2022
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
istanbul
Femur başının Avasküler Nekrozu (AVN), ağırlıklı olarak genç hastaları etkileyen, ilerleyici ve kalça eklemini harap eden bir eklem hastalığıdır. Hastalık, femur kemiğinin baş kısmındaki kan akışının azalmasıyla ve zamanla burada hücre ölümü ile karakterizedir. Bir süre sonra femur başındaki yıkıcı değişiklikler nedeni ile femur başının çökmesi görülebilir. Femur başının çökmesine tipik olarak kalça ekleminde şiddetli ağrı ve eklem hareketlerinde ciddi kısıtlılıklar yaşanır. Hastalar bir süre sonra artık günlük aktivitelerini gerçekleştirmekte ciddi zorluklar yaşamaya başlar. Kök hücre tedavisi hastalıklı veya hasarlı dokuları onarmak, iyileştirmek için kullanılmaktadır. Avasküler Nekroz Tedavisi başarılı sonuçlar vermektedir.

Kalçanın avasküler nekrozunda kök hücre tedavisi, ölmekte olan femur başındaki nekrotik kemik dokusunun doğal iyileşmesini destekler. Hastanın göbek deliği çevresindeki kendi cilt altı yağ dokusundan elde edilen kök hücreler daha sonra ameliyathane şartlarında röntgen eşliğinde görüntülenerek kalça eklemindeki nekrotik kemik bölgesine enjekte ediliyor. Kalça eklemine kök hücre enjeksiyonu yapıldıktan sonra hastalar genellikle aynı gün evlerine gidebilir ve normal günlük aktivitelerine devam edebilirler.

Kök Hücre Tedavisi​

Yenilenme, iyileşme ve onarım yeteneklerine sahip kök hücreler, nekrotik femur başına enjekte edildiğinde ölü kemikleri onarmak üzere aktive oluyor. Bunun dışında kök hücreler, yeni kemiği besleyen yeni kılcal damarların oluşumunu destekleyerek kemiğin kan akışını ve beslenmesini yeniden sağlamak için çeşitli büyüme faktörleri de salgılayabilir. Bu, avasküler nekrozu ve bunun femur başı üzerindeki yıkıcı etkilerini önleyecektir.

Avasküler Nekroz Kök Hücre Tedavisi, femur kemiği başındaki vasküler aktiviteyi eski haline getirir; Femur başına kan akışının yeniden sağlanması, kan akışının iyileştirilmesinde oldukça başarılı sonuçlar sağlar. Avasküler Nekroz Kök Hücre Tedavisi hastalığın ilerlemesini engeller; Kalça eklemi üzerindeki yıkıcı etkilerini önleyerek hastaların cerrahi müdahale ve protez geçirmesini önleyebilir. Sonuç olarak kök hücre tedavisi avasküler nekroz tedavisinde son derece başarılı sonuçlar veren bir tedavi olarak öne çıkıyor.

Kök Hücre Tedavisi ile;​

osteoartrit, artroz
kıkırdak hasarları
kıkırdak yenileme
eklem hasarları
eklem yaralanmaları
spor yaralanmaları
diz ağrıları
menisküs
bağ yırtığı
diz, kalça

Tendon yaralanması ve femur başının avasküler nekrozu başarıyla tedavi edilebilir. Diz kök hücre tedavisi ve kalça kök hücre tedavisi ile ağrıların azalması, daha aktif bir yaşam kalitesi ve hareket özgürlüğü sağlanabilmektedir.

 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt