Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ekonomide Bir Sıçrama İçin Kadınların Gücü Şarttır

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, kadın girişimciliğinin kadınların ekonomiye katılımı için çok güçlü bir araç olduğunu söyledi. Çok uluslu bir kalkınma bankasının bugüne kadarki ilk kadın başkanı olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, kadın girişimciliğinin kadınların ekonomiye katılımında çok önemli bir etkiye sahip olduğunu söyledi.

Ekonomide bir sıçrama için kadınların gücü şarttır​

EBRD Başkanı, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi'ne (UNWoman) verdiği röportajda, kadın girişimciliğinin erkeklerle eşitlenmesinin küresel ekonomiye 6 trilyon dolar katkı sağlayacağını vurguladı. Odile Renaud-Basso liderliğindeki EBRD, koronavirüs pandemisinin kadınlar üzerindeki ekonomik etkisini azaltmayı destekleyen bir program geliştirmek için BM Kadın Birimi ile ortaklık kurdu. Kadın İşletmelerine Yönelik Finansman ve Danışmanlık Destek Programı, Türkiye'deki kadın girişimcilerin ekonomide daha güçlü yer alabilmeleri için destek sağlıyor. Programın Türkiye'deki finansmanı Avrupa Birliği, EBRD, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Kredi Garanti Fonu tarafından sağlanmaktadır. Kalkınma bankaları, küresel kamu ve özel sektör yatırımlarının yaklaşık yüzde 10'unu gerçekleştiriyor.

Bu nedenle kadın girişimciliğini desteklemede çok önemli bir güce sahip. Kadınların ekonomik bağımsızlıklarını elde etmeleri için kadın girişimciliğinin önemine vurgu yapan EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso, kadınların daha iyi eğitimli ve daha dinamik hale geldiklerini vurguladı. Buna rağmen Odile Renaud-Basso, resmi rakamlara göre dünya genelinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) yalnızca yüzde 30'unun kadınlar tarafından yönetildiğini vurguladı.

%70 gerekli kaynağa ulaşamıyor​

“Kadın girişimcilerin temel sorunu ihtiyaç duydukları finansmana ulaşamamaları. Kadınların liderliğindeki şirketlerin finansmanında 300 milyar dolar açık var. Kadınların sahibi olduğu KOBİ'lerin %70'inin ya finansal hizmetlere erişimi yok ya da çok yetersiz bir kaynağa erişimi var. Kadın girişimciliğini etkili bir şekilde güçlendirebilirsek, daha çeşitli ekonomiler yaratabiliriz. Kadın girişimciliği de verimliliğe büyük katkı sağlıyor. Bir araştırma, girişimcilikte kadınlar ve erkekler arasında eşitliği sağlamanın küresel ekonomiye 6 trilyon dolar ekleyebileceğini tahmin ediyor. Kadın İşletmelerine Yönelik Finansman ve Danışmanlık Destek Programı'nın, kadın işletmelerinin desteklenmesi açısından bankalarla işbirliği içinde büyük fırsatlar yarattığını anlatan Odile Renaud-Basso, şöyle devam etti:

Önce Türkiye ile yola çıktık: “Bu program çok başarılı oldu. 24 ülkede faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 700 milyon Euro'yu finanse ediyor. 90 binden fazla kadına ulaşıldı. Bu programı ilk olarak Türkiye'de başlattık. Geçen hafta Türkiye'de kadın girişimciliğine verdiğimiz desteğin 10. yılını kutladık. Önümüzdeki 10 yılda neler yapabileceğimizi bir düşünün.”
 
Son düzenleme:
Üst Alt