Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

AB, Endüstrisinin Rekabet Gücünü Artırmak İstiyor

KOBİ Ajanda

İş Geliştirme Uzmanı
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
147
Tepkime puanı
34
Puanları
28
Konum
Türkiye
Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin liderleri, birliğin yürütme organı olan AB Komisyonu'na kıtadaki yatırım koşullarını iyileştirecek; yüksek enerji fiyatları karşısında sektörün rekabet gücünü artıracak bir plan hazırlaması talimatını verdi. Brüksel'de düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nin enerji ve ekonomi oturumlarının sonuçlanmasının ardından zirve sonuç bildirgesinin ilgili bölümleri kamuoyu ile paylaşıldı. Açıklamada liderler, AB enerji platformu ile ortak gaz alımlarının koordine edilmesi, üye ülkeler arasında sınır ötesi gaz alışverişinin kolaylaştırılması, yenilenebilir enerji yatırımlarının hızlandırılması ve "gaz tavan fiyatı" olarak bilinen bir piyasa düzeltme mekanizmasının kurulması konularında çabaların artacağını kaydetti.

Aşırı yüksek olan doğal gaz fiyatlarına yönelik zamlar 19 Aralık'ta açıklandı. Önümüzdeki kışa hazırlık olarak gaz depolarının doldurulması çalışmalarının önemine vurgu yapılan açıklamada, "2023-2024 kış döneminde doğal gaz arzının sağlanması için güvenilir ortaklarla uzun vadeli sözleşme müzakerelerinin hızlandırılması için çalışmalara hız veriliyor. Gaz talebi ile ortak alımı birleştirme mekanizması AB Enerji Platformu üzerinden devam etmelidir.” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, AB gaz tanklarının doldurulması ve gaz talebinin azaltılması hedeflerinin yakından takip edileceğine işaret edildi.

Yenilenebilir Enerji Verimliliği​

Liderlerin yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve binalarda enerji performansı yönetmeliği ile ilgili çalışmaların hızla tamamlanmasını istediği belirtilen açıklamada, AB'nin inovasyon, altyapı, enterkonneksiyon, depolama, yenilenebilir enerji yatırımlarına hız vermesi gerektiği kaydedildi. Açıklamada, liderlerin AB'nin 2023 yılı başında Komisyon tarafından sunulacak olan elektrik piyasasının yapısal reformuna ilişkin önerisini sabırsızlıkla bekledikleri belirtildi. Küresel rekabet ve yüksek enerji fiyatlarının etkisi karşısında Avrupa'daki ekonomik, endüstriyel ve teknolojik temelin korunmasının önemine işaret edilen bildiride, Avrupa'nın Avrupa'da başarılı olabilmesi için iddialı bir Avrupa sanayi politikası belirlemek gerekiyor. yeşil ve dijital dönüşüme uygun ekonomi, stratejik bağımlılıkları azaltmak ve eşit koşullarda rekabeti sağlamak. önemi vurgulandı. Avrupa pazarının bütünlüğünü korurken ekonomik dayanıklılığı ve küresel rekabet gücünü artırmak için koordineli bir yanıta duyulan ihtiyacı hatırlatan bildiride, Komisyon'dan ilgili tüm ulusal araçları ve AB araçlarını harekete geçirecek ve yatırım çerçevesini iyileştirecek bir teklifi Ocak ayı sonuna kadar sunması istendi.

Artan Rekabet ve Verimlilik​

Açıklamada, AB'nin küresel rakipleri ile arasındaki büyüme ve inovasyon açığını kapatması gerektiği belirtilirken, Komisyon'dan ayrıca 2023'ün başlarına kadar rekabeti ve verimliliği artırmak için AB düzeyinde bir strateji sunması istendi. ABD'de enflasyonu düşürmeye yönelik kapsamlı sağlık, iklim ve vergi düzenlemelerini içeren yasa Avrupa'da tartışılıyor. AB liderleri bu duruma karşı ortak bir strateji belirlemeye çalışıyor. Bu kapsamda zirvede ABD'nin enflasyonu düşürme yasası kapsamlı bir şekilde ele alındı. Vergi indirimleri ile elektrikli otomobil alımını teşvik etmeyi amaçlayan kanun kapsamında, Kuzey Amerika'da üretilen pilleri kullanan ve bu madenlerden çıkan mineralleri içeren elektrikli araçlar için 7 bin 500 dolara varan vergi indirimi gibi düzenlemeler bulunuyor. AB, vergi indirimlerini ABD'de üretilen içeriğe bağımlı hale getiren yeni düzenlemenin, piller ve yenilenebilir enerji ekipmanları da dahil olmak üzere yeşil ekonomi alanında Avrupalı otomobil şirketlerini ve üreticilerini dezavantajlı duruma düşüreceğinden endişe ediyor. Enerji krizi, yüksek enflasyon ve olası durgunluk endişeleriyle zor bir dönemden geçen Avrupa için sektörün geri kalmışlığı temel bir risk olarak öne çıkıyor.

Haber Kaynağı: https://www.dunya.com/
 
Son düzenleme:

Anadolu KOBİ

Anadolu KOBİ Rehberi
Katılım
16 Aralık 2022
Mesajlar
5
Tepkime puanı
4
Puanları
3
Konum
Türkiye
Günümüzün ekonomik sorunları rekabetin artmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla rekabet arttıkça pazardan pay almak zorlaşıyor. Bu gibi durumlarda planlanan reklam faaliyetlerine daha fazla önem verilmelidir. Araştırmalarımıza baktığımızda planlı reklam yayınlayan firmaların işlerinde artış olduğunu görüyoruz.
 
Son düzenleme:
Üst Alt