Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Marmara Bölgesi İlleri Nelerdir?

KOBİ Ajanda

İş Geliştirme Uzmanı
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
147
Tepkime puanı
34
Puanları
28
Konum
Türkiye
Marmara Bölgesi Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinden biridir. Köprü özelliğiyle Avrupa ile Asya’yı birbirine bağladığı söylenebilir. Yaklaşık 67.000 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir ve bu da Türkiye'nin %8,5'ine tekabül etmektedir. Marmara Denizi, yaklaşık 11.000 km² yüzölçümüne sahip bu bölgenin bir iç denizidir ve bölgenin ortasını kaplar. TÜİK 2022 nüfus sayımına göre Marmara Bölgesi'nin toplam nüfusu 26.650.405'tir.

Marmara Bölgesi'nde sanayi, ticaret, turizm ve tarım gelişmiştir. Bölgede en gelişmiş sanayi İstanbul-Bursa-Kocaeli illerinde olmakla birlikte bölgenin diğer bölgelerinde de yaygın sanayi faaliyetleri bulunmaktadır. Ana sanayi ürünleri olarak; otomotiv sanayi parçaları, çeşitli metal ürünler, işlenmiş gıda, tekstil, hazır giyim, çimento, kimya, kağıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya. Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday olup, bunu şeker pancarı, mısır ve ayçiçeği takip etmektedir. Bölge, Türkiye ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73'ünü, mısır üretiminin ise yaklaşık %30'unu gerçekleştirmektedir.

Marmara'da bağcılık oldukça gelişmiş olup Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Avşa ve Bozcaada'nın üzüm ve şarapları meşhurdur. Yedi coğrafi bölge arasında rakımı en düşük olan bölgedir. Ekili-dikili arazi oranı %30’dur. Orman alanı oranı %11,5'tir. Kümes hayvancılığı ve ipekböcekçiliği yaygındır. Göç nedeniyle nüfus ve nüfus yoğunluğu çok yüksektir. Enerji tüketiminin ve turizm gelirlerinin en fazla olduğu bölgedir.

Marmara bölgesinin genel özellikleri nelerdir?​

İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Yalova, Kocaeli tamamen bölge sınırları içerisinde olup; Sakarya ve Bilecik'in Karadeniz Bölgesi'nde toprakları vardır; Bursa ve Balıkesir'in de Ege Bölgesi'nde toprakları var. Çanakkale ili topraklarının büyük bir kısmı Marmara Bölgesi'nde yer almakta olup, yalnızca Edremit Körfezi çevresindeki yerleşim yerleri Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Marmara bölgesinin en büyük şehri İstanbul'dur. Marmara Bölgesi'nin en küçük şehri Yalova'dır. İstanbul, Marmara Bölgesi'nin yoğun nüfusunda önemli bir rol oynamaktadır.

Marmara Bölgesi'ndeki iller aşağıdaki gibidir.

Marmara Bölgesi'nde olmayıp bölge sınırları içerisinde toprakları bulunan iller

Marmara Denizi'ne kıyısı bulunan iller

Marmara Denizi'ne kıyısı bulunmayan iller

Marmara Bölgesi'nin, yine bölge bazında olan 14 komşusu vardır. Güneyde Ege Bölgesi, doğuda Karadeniz Bölgesi ve güneydoğuda İç Anadolu Bölgesi karadan bölgeyi kuşatmıştır. Bölgenin adını aldığı Marmara Denizi haricinde; İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Kocaeli ve Sakarya illeri aracılığı ile Karadeniz'e; Çanakkale, Edirne ve Balıkesir illeri aracılığı ile de Ege Denizi'ne kıyısı vardır.
 
Son düzenleme:
Üst Alt