Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kriz Para Basmanın Maliyetini Artırdı

KOBİ Ajanda

İş Geliştirme Uzmanı
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
147
Tepkime puanı
32
Puanları
28
Konum
Türkiye
Artan enflasyonla birlikte Türk lirası değer kaybetti. Bu nedenle kağıt ve madeni paralar için yeni bir çalışma başlatıldığı söylendi.

Madeni 10 lira ile kağıt bin lira geliyor iddiası​

Hızla yükselen enflasyon Türk lirasını eritirken kağıt ve madeni parada yeni bir başlangıç yapıldığı düşünülüyordu. İddiaya göre 10 lira, 500 lira ve bin liralık banknotlar dolaşıma hazırlanıyor. Enflasyon nedeniyle Türk lirasının değeri düşerken, hammadde nedeniyle baskı kağıt ve madeni paraların maliyeti arttı. Hükümetin madeni para ve kağıt para konusunda yeni çalışmalar başlattığı iddia edildi. İddiaya göre 10 liralık madeni para, 500 ve bin liralık banknot basılacak. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, yüksek enflasyon Türk Lirası’nın değer kaybı ve dövizdeki yükseliş nedeni ile artan madeni para maliyetinin Merkez Bankasını harekete geçirdiğini belirtti. Merkez Bankası ve Darphane’nin madeni ve kâğıt paraya ilişkin yeni hazırlık içinde olduğunu iddia eden CHP’li Yalım, şunları söyledi.

Kriz Para Basmann Maliyetini Artrd

Dolaşımdaki madeni paranın artık hiçbir değeri yok.​

“Bir ekmeğin 4-5 liraya satıldığı ülkemizde, 1.5-10 ve 25 kuruşların tedavülden kalkması gerekiyor. MB bu paraların tedavülden kalkması, yeni 500 ve bin liralık kâğıt banknotların basılması, 2.5 lira, 5 lira ve 10 liranın demir para olması için çalışmalar yapıyor” dedi. Paraların kalıplarının bile hazır olduğunu öne süren Yalım, “Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni para basımının, enflasyonun arttığına ilişkin verileri güçlendirmesinden, seçim arifesinde aleyhine kullanılmasından korkuyor” dedi.

Özel Hurdacılar Türedi​

Özkan Yalım, madeni paraların maliyetini de, içerdiği maden fiyatları üzerinden hesapladı. Buna göre 5 kuruş için 1 lira 56 kuruş, 10 kuruş için 1 lira 70 kuruş, 25 kuruş için 2 lira 16 kuruş, 50 kuruş için 3 lira 66 kuruş ve 1 lira için 4 lira 42 kuruş ham metal harcaması yapılıyor. Son dönemde basılan demir paraların, darphaneden çıkar çıkmaz hurdacıların eline geçtiğini söyleyen Yalım, “Paralar eritiliyor ve hurdacılara satılıyor. Aslında bu bir suç” diye konuştu.

Kağıt Paranın Maliyeti de Uçtu​

Yalım, madeni paraların yanı sıra kâğıt paraların maliyetini de hesapladı. Buna göre 5 Türk Lirası’nın kâğıdı 0.30 Sterlin, TL cinsinden değeri ise 6 lira 60 kuruş. 10 Türk Lirası’nın kâğıdı 0.35 sterlin, TL cinsinden değeri 7 lira 70 kuruş. 100 Türk Lirası’nın kâğıdı 0,52 sterlin, TL cinsinden 11 lira 44 kuruş. 200 Türk Lirası’nın kâğıdı 0.57 sterlin, TL cinsinden ise 12 lira 54 kuruş.
 
Üst Alt