Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnşaat Sektörü Neleri Kapsar?

Forum Yönetimi

KOBİ İş Geliştirme
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
101
Tepkime puanı
19
Puanları
18
Konum
Türkiye
Web sitesi
kobiajanda.blogspot.com
İnşaat, belirli bir bina, altyapı ve baraj anlamında bir yapıdır. Geniş anlamda yapıyı ve çevresini oluşturma aşamasıdır. Her Türlü Binanın Tamamlanmasına İnşaat denir. İnşaat sektörünün yanı sıra konutlar başta olmak üzere okul, fabrika, hastane, iş yeri ve depo gibi her türlü yapıda; Yol, köprü ve baraj inşaatları gibi her türlü altyapı faaliyetlerini kapsar. Ayrıca elektrik, su, sıhhi tesisat, ısıtma ve havalandırma gibi ekipmanları da içerir. Tamamen insan hayatını etkileyen ve ilgilendiren bir sektördür. Yapılardaki hatalar ve başarısızlıklar çok kötü sonuçlar doğurur. Deprem, sel, heyelan, yangın vb. afetlerdeki kayıplardan sonra ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. İnşaat sürecindeki her kişinin işini planlı bir şekilde yapması, topluma daha çağdaş ve sağlam yapılarda yaşama imkanı sağlamaktadır.

Yapı ve İnşaat Nedir?​

İnsanlar göçebe hayatını bırakıp yerleştikten sonra burada inşaatlar yaparak yaşamaya başlamışlardır. Geçmişte yapı inşaatı olarak kendini kanıtlamış pek çok eserle karşılaştık. Örneğin Osmanlı İmparatorluğu'nun "Camileri", Hindistan'ın "Tac Mahal"i, Çin'in "Çin Seddi" vb. Bu eserler ne kadar eski olursa olsun ekonomik ve ekonomik olarak bu sektöre ne kadar önem verildiğini göstermektedir. ekonomik olarak. teknik olarak. Çağlar boyunca insanlar, devletler, yaşam tarzları ve kavramlar değişmiş, yapılar büyümüştür. Kısaca kara veya su üzerine yapılan tüm binalar, yollar, köprüler, barajlar, kanalizasyonlar vb. Tesislerin yapım işlerine İNŞAAT denir. İnşaat işleri bina inşaatı ve altyapı inşaatı olarak ikiye ayrılır.

Bir Binanın Tamamlanması Ne Kadar Sürer?​

Yeni binanızın belediye projelerinin çizilmesi, projelerin belediye tarafından onaylanması, yeni bina için yapı ruhsatının alınması ve tamamlanan bina için kullanılan kat tapularının alınması süresi 12 ay ile 18 ay arasındadır.
 
Son düzenleme:
Üst Alt