Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Flexible Kablo Nedir? Esnek Kablolar Nerelerde Kullanılır?

KOBİ Ajanda

İş Geliştirme Uzmanı
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
147
Tepkime puanı
34
Puanları
28
Konum
Türkiye
Esnek kablo nedir? Asansör kumanda bağlantılarında esnek düz kablo kullanılmaktadır. 1,6 m/sn'lik bir hareket hızıyla serbestçe asılır. Asansör için özel üretilen flexible kablo daha çok elektrik sektöründe kullanılır. Flexible kablo üreticileri 35+ farklı ülkenin kablo standardına uygun üreterek ihraç etmektedir. Flexible kablo fiyatı ise kablonun kesit bilgisine göre değişir. Kablo da kullanılan bakır ile plastik dış kılıf malzemesi ve pvc maliyet hesabına katıldığında fiyatı 20 ve 50 TL aralığında değişir. Bu fiyat günün döviz kuruna ve hammadde borsasına göre değişkenlik gösterir. Elektrolitik kalaylı ve ince çok telli bakır iletkeni ile lastik yalıtkanlı, çok damarlı, aleve ve yağa dayanıklı kloropren kauçuk dış kılıflı yassı kablolardır. Asansör, vinç ve konveyör gibi hareket eden araçlarda, kumanda ve besleme kablosu olarak kullanılır.

Flexible Kablo

Flexible (Esnek) Kablo Nedir?​

Flexible yassı kablo, asansör sisteminde kontrol bağlantısı olarak kullanılır. Flexible yassı kablo hareket hızı 1.6 m/sn'yi aşmayan serbest asılma uzunluğu; 35 metreyi geçmeyen -40 - 0 C ve 60 - 0 C çevre sıcaklığı arasındaki projeler için kullanılır. Kısa mesafeler için kullanılmasına rağmen, 24 iletkenli çelik tel destekli kablolar, serbest asılma uzunluğu 35 mt'yi geçen tesislerde kullanılabilir. Bu kablo, TS EN 50214 standardına uygun olarak üretilir. Fexible (esnek) kablo, sektör içisinde yaygın olarak kullanılsa bile teknik anlamda asansör kablosu veya yassı kablo olarak tanımlanır. Flexible kablo asansörlerde enerji nakli için kullanılır. Asansör kabini içinde gördüğünüz butonyer, aydınlatma ve havalandırma gibi sistemlerin enerjisi yine bu yassı kablo ile taşınmaktadır.

Yassı ve Esnek Kablonun Kullanım Alanı​

Flexible kablo makine dairesindeki kumanda panosu ile kabinin üstündeki revizyon kutusu arasına bağlanır.

Kabinin elektrik bağlantısı bu kablo ile sağlanır.
  • Kabin aydınlatması
  • Kabin içi kat butonu beslemesi
  • Stop ve alarm butonu beslemesi
  • Revizyon kutusundaki buton beslemesi
  • Kabin üstü aydınlatmasının beslemesi
Kloropren kauçuktan özel olarak imal edilen koruyucu dış kılıf ise yağ, mazot, asit, kimyasal, ozon ve aleve dayanıklı yapıdadır. Her türlü hava ve ortam şartlarında çalışmaktadır.
 
Son düzenleme:
Üst Alt