Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yeni Nesil Medya Raporu Ne Diyor?

KOBİ Ajanda

İş Geliştirme Uzmanı
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
147
Tepkime puanı
34
Puanları
28
Konum
Türkiye
GOOINN raporuna göre; başta sosyal medya olmak üzere haberlere erişim yüksektir. Facebook bir haber kaynağı olarak önemini kaybetmeye devam ederken Instagram, TikTok ve Telegram büyüyor. Yeni nesil medya, dijitalleşme ve bilgisayar teknolojisindeki yeniliklerle birlikte akla gelebilecek çeşitli elektronik iletişim türleri için kullanılan kapsayıcı bir terimdir. Gazete, dergi, kitap, televizyon ve diğer etkileşimli olmayan medyayı içeren geleneksel medyanın aksine, yeni medya; “web siteleri, çevrimiçi video/ses akışları, e-postalar, çevrimiçi sosyal medya platformları, video paylaşım platformları, çevrimiçi gazeteler, çevrimiçi topluluklar, çevrimiçi forumlar, bloglar, wiki'ler (wikipedia, wikihow, wikiart vb.), podcast'ler gibi dijital iletişim kanallarından oluşur. GOOINN, girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla her ay hazırladığı sektör raporlarında bu ay Yeni Nesil Medyayı derinlemesine inceledi.

Sosyal medya aracılığıyla haberlere daha yüksek erişim​

GOOINN raporuna göre; öncelikle sosyal medya üzerinden haberlere erişim yüksek.

Facebook bir haber kaynağı olarak önemini kaybetmeye devam ederken Instagram, TikTok ve Telegram büyüyor. Günümüzde 18-24 yaş grubunun yüzde 40'ı tarafından kullanılan TikTok, özellikle genç kuşak arasında popülerliğini koruyor. Haberler, videodan çok metin biçiminde tüketilir. Raporda dikkat çekilen önemli bir nokta da tüm yaş gruplarının haberleri video yerine metin formatında almayı tercih ettikleridir. Bu tercihin sebepleri arasında daha hızlı okuma ve daha fazla kontrol sayılabilir.

Küresel pazarlama planları için dünyadan veriler​

Insider Intelligence araştırma verilerini içeren GOOINN raporuna göre Latin Amerika'da bilgisayar, tablet, mobil cihazlar, sosyal/mesajlaşma uygulamaları, müzik akışı ve çevrimiçi medya kullanımı diğer bölgelere göre daha yüksek. Öte yandan Batı Avrupa; Dijital medya kullanımında öncü olarak görülmektedir. Kıtanın kültürel açıdan çeşitlilik gösteren kullanıcıları, mobil ve sosyal/mesajlaşma uygulamalarında harcanan zaman açısından diğer tüm bölgelerin gerisinde kalıyor. Orta Doğu ve Afrika bölgesi, sosyal medya ve mesajlaşmada geçirilen süre açısından ikinci sırada yer alıyor. Buradaki internet kullanıcıları, 2022'nin ilk yarısında belirtilen hizmetleri kullanarak günde ortalama 3 saat 5 dakika geçirdiler.

Türkiye'de sosyal medyadan haber tüketimi artıyor​

Sosyal medyanın en çok kullanılan haber kaynağı olarak televizyonun yerini alması, geleneksel medyanın düşüşte olduğunu gösteriyor. Ülkede haber ve bilgi paylaşımı, çeşitli sosyal medya kanalları ve çevrimiçi mesajlaşma yoluyla sıklıkla yapılmaktadır. Youtube, bunları paylaşırken en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Bunu Instagram ve Twitter takip ediyor. Facebook dördüncü sırada yer alırken, Whatsapp beşinci sırada yer alıyor. Altıncı sırada Telegram var.

Podcast'lere ilgi hızla artıyor​

Dünya çapında podcast'lere olan ilgi de artıyor. 2021'de 15,62 milyar dolar olan küresel podcast pazarının, 2022'de yüzde 30,10 bileşik yıllık büyüme oranıyla 20,32 milyar dolara, 2026'da yüzde 30,15 bileşik yıllık büyüme oranıyla 58,31 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye'de podcast'lere olan ilgi diğer dijital mecralara göre daha düşük olsa da bu alana olan ilgi giderek artıyor. Podcast pazarında yatırımlar yavaş yavaş başladı. Ipsos'un 2021 yılında yaptığı araştırmaya göre ülkede 650 bin podcast dinleyicisi bulunuyor. Ara sıra dinleyenlerin sayısı 2 milyona yakın. Statista'nın verdiği 2022 verilerine göre en çok podcast dinleyicisi 18-34 yaş arası kişilerden oluşuyor.

Yeni Nesil Medya ile pazarlama planlarını şekillendirecek 12 trend​


Trend 1: Hikayeler gibi "geçici içerik" etkileşimi daha da artırır.

Trend 2: Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, marka içeriğinin önemli bir parçası olmaya başlıyor.

Trend 3: Markalar daha çok video içeriğine yöneliyor ve insanların daha fazla ilgisini çekmek için birinci sınıf video tabanlı içerik sunmaya hazırlanıyor.

Trend 4: Orijinal içerik daha fazla öne çıkmaya başlıyor.

Trend 5: İnternet memleri önümüzdeki dönemlerde daha da artacak.

Trend 6: Oluşturması kolay ve oldukça ucuz olan kısa videolar, özellikle genç izleyiciler arasında popüler bir fenomen haline geliyor.

Trend 7: İş dünyası yeni satış noktaları sunmanın yollarını denedikçe sosyal ticaret arttı. Bu alandaki artan trend ile markalar, sosyal medya kanalları aracılığıyla yeni müşteriler kazanmaya ve hedef kitlelerinin beklentilerini karşılamaya çalışıyor.

Trend 8: İnsanların başkalarıyla etkileşime girme eğilimleri ve sosyal yönelimleri nedeniyle yeni nesil dijital medya kanallarında birbirleriyle etkileşime giren grup ve toplulukların sayısında artış var.

Trend 9: Yeni nesil medyayı kullanan genç izleyiciler iş aktivizmi akımını destekliyor ve zor konularda aktif olarak yer alan markaları görmek istiyor.

Trend 10: Yeni nesil medya alanında sosyal medya reklam dünyasının kralı oldu. 2021 yılında dijital reklamlara 521 milyar dolardan fazla para harcandı. 2026 yılında bu rakamın 876 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Trend 11: Sosyal medya arama motorlarının yerini almaya başladı.

Trend 12: Yeni nesil dijital dinleme araçlarının piyasaya sürülmesiyle insanlar birçok içgörüye daha kolay erişebiliyor. Özellikle markalar bu araçlar sayesinde marka bilinirliklerini artırabilmekte ve yarattıkları kampanya etkilerini anlamaktan insanların bir markayı nasıl algıladıklarını anlamaya kadar pek çok bilgi edinebilmektedirler.

Nasıl farklılık gösterir?​

Yeni Nesil Medya GOOINN'in haberine göre; Dijital olması, iki yönlü iletişimi mümkün kılarak etkileşimli olması, hipermetinlere/bağlantılara sahip olması, kullanıcılara kendilerine sunulan farklı bilgi kaynaklarında nasıl gezinecekleri konusunda daha fazla seçim özgürlüğü sağlaması, kültürel küreselleşmeyi kolaylaştıran küresel bir ağ olması bakımından geleneksel medyadan farklıdır. ,Yeni Nesil Medya, sınırsız, etkileşimli, daha uygun maliyetli, kolay erişilebilir ve kişisel markalaşma farklılıklarıyla şirketlerin rekabet gücünü artırıyor. Yeni nesil medya, yanlış ve hatalı bilgileri anında düzeltme imkanı sunarken, sonuçların gerçek zamanlı olması, küresel erişim sağlaması, her an iletişime olanak sağlaması ve iletişimin tüm özelliklerini ölçmesi ile şirketlere pazarlama süreçlerinde büyük avantajlar sağlamaktadır.

Hayatımıza giren yeni kavramlar​

Yeni Nesil Medya Raporu, İnternet Gazeteciliği, Yurttaş Gazeteciliği, Robot Gazeteciliği, kullanıcı tarafından üretilen içeriği ifade eden UGC (User Generated Content) ve içerik üreticilerinin yarattığı ekonomiyi ifade eden Yaratıcı Ekonomi gibi birçok yeni kavramı içeriyor. Bugün Creator Economy'de en çok kullanılan kanallar şu şekilde sıralanıyor:

  • Canlı video akışı için Twitch
  • İsteğe bağlı video içeriği için YouTube
  • Resimler ve kısa videolar için Instagram
  • Kısa videolar için TikTok
  • Multimedya içeriği için Facebook
  • Birden çok kaynaktan podcast'ler
  • Bağımsız bloglar ve web siteleri
 
Son düzenleme:
Üst Alt