Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sosyal Pazarlama Nedir?

Forum Yönetimi

KOBİ İş Geliştirme
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
101
Tepkime puanı
19
Puanları
18
Konum
Türkiye
Web sitesi
kobiajanda.blogspot.com
Sosyal pazarlama, bir ürün ya da hizmeti sunarken topluma çok daha faydalı olacak şekilde kitle davranışını etkilemektir. Sosyal pazarlama, insanların davranışlarını topluma fayda sağlamak için etkilemeye odaklanan bir yaklaşımdır. Merkeze tüketiciyi koyan bu anlayış, yaşadıkları sorunlara çözüm aramaktadır. Sosyal pazarlama, insanların davranışlarını değiştirmeyi amaçlayan bir pazarlama stratejisidir. Bu strateji, insanların gelecekteki davranışlarını değiştirmek için toplumun değerlerini, normlarını ve kurallarını kullanır. Sosyal pazarlama, toplumun sağlığını, güvenliğini ve refahını iyileştirmek için kullanılabilir. Örneğin, bir devlet kurumu sigarayı bırakmayı teşvik etmek için bir sosyal pazarlama kampanyası yürütebilir. Sigaranın zararları hakkında mesajlar paylaşarak insanları sigarayı bırakmaya teşvik edebilir.

Sosyal Pazarlama Nedir

Sosyal Pazarlama Ne Anlama Gelir?​

Tüketicilerin ürün veya hizmetlere karşı tutumlarını olumlu yönde değiştirmek ve inançlarını artırmak için yapılan bir stratejidir. Bu stratejide toplu satış ön planda tutularak; Doğrudan pazarlama yapmayı amaçlayan, reklam ve halkla ilişkileri besleyen bir süreçtir. Aynı zamanda bir ürün veya hizmet sunarken kitlelerin davranışlarını topluma fayda sağlayacak şekilde etkilemektir. Daha fazla tüketicinin gözünden görmeyi sağlar. Tüketicilerin ürün veya hizmetlerle ilgili yaşadıkları sorunlara çözümler sunar. İyi bir noktaya gitmek için kullanılan yöntemleri ve toplumun en iyi şekilde yararlanabileceği uygulamaları ortaya koymaktır.

Örnek Vermek Gerekirse;​

Cam şişe sularının topluma daha çok pompalanması, plastik şişe suların yavaş yavaş tüketim alışkanlıklarından uzaklaştırılması bir sosyal pazarlamadır. Bunun en önemli sebebi, plastiklerin dünya üzerinde yok olabilmesi en zor materyallerden biri olmasıdır. Cam ürünlerin ise geri dönüşüme giderek sağlıklı olmasından kaynaklanarak kullanımının artmasının istenmesi gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak ülküsünden gelir. Sosyal medya ve e-bülten yayını ile benzer yayınları facebook, twitter ve linkedin gibi hesaplarınızda kullanın. E-Bülten yayıncılığı ile ilgili kişilerin posta kutularına ulaşarak haberdar edin.
 
Son düzenleme:
Üst Alt