Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Lüks Moda Büyümede Pozitif Bölünecek

B

Buraya Bakınız

Misafir
Lüks eşya grubunun moda sektöründen farklılaşarak çok daha iyi performans gösterdiğini ve bu durumun devam edeceğini vurgulayan McKinsey; 2023 yılında lükste yüzde 5 ila 10 arası büyüme öngörüyor. McKinsey & Company tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen State of Fashion 2023 Raporu yayınlandı. McKinsey & Company tarafından Business of Fashion (BoF) ile hazırlanan rapor, 18 aylık güçlü büyüme sürecinin ardından 2022'nin ikinci yarısında zorlu bir iklimle karşı karşıya kalan moda ekonomisini tüm yönleriyle inceliyor.

Enflasyon lüks olmayanları etkiledi​

2022 yılında sektördeki hiperenflasyon ve depresif müşteri duyguları gibi sorunlara olası çözüm önerilerini değerlendiren raporda; önümüzdeki yıl moda sektörünü şekillendirmesi muhtemel ana trendler de paylaşılıyor. Lüks eşya grubunun sektör genelinde sıyrılarak çok daha iyi performans gösterdiğini ve bu durumun devam edeceğini vurgulayan McKinsey uzmanları; 2023 yılında bu grubun yüzde 5 ila 10 oranında büyümesini beklediklerini söylüyor. Özellikle Çin ve ABD'de güçlü bir ivme kazanacak. Rapor için yapılan anket sonuçlarına göre; Sektördeki iş dünyasının liderlerinin 2023 ajandalarında ilk sırayı enflasyon alıyor. Enflasyon nedeniyle azalan tüketici talebi ile birlikte lüks grup dışında genel olarak moda harcamalarının azalacağı öngörülmektedir. Bu azalma sonucunda genel ürün gruplarında daha ucuz alternatiflere yöneliş olacağı belirtiliyor. State of Fashion 2023 raporuna göre; İş modellerini güncelleyerek sektörün karşılaştığı zorluklara hızla uyum sağlayabilen şirketler, yaklaşan fırtınaya karşı daha korunaklı bir alanda kendilerine yer bulacaktır. McKinsey uzmanları, bu sürece uyum sağlamaya çalışan şirketlere öne çıkan tüketici trendlerine dikkat etmelerini tavsiye ediyor.

Hızlı uyum sağlayanlar avantajlıdır​

Zorlu bir 2023'e hazırlanan sektör liderlerinin gerçekçi ve cesur stratejiler uygulaması gerekecek. Çeviklik ve yaratıcılığa yapılan yatırımlar artık şirketlerin fırtınadan sonra daha etkili sonuçlar vermesini sağlayacak.

Kaynak: Dünya Gazetesi
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer Konular

J
Cevaplar
0
Görüntüleme
339
jencaro
J
Üst Alt