Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Doğalgaz Depoları Dolduruldu

KOBİ Ajanda

İş Geliştirme Uzmanı
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
147
Tepkime puanı
32
Puanları
28
Konum
Türkiye
Rusya ve Ukrayna ile yaşanan savaşla birlikte artan enerji temini endişelerine karşı kışa hazırlık amaçlı doğal gaz depolama faaliyetlerine hız verilmiştir. Tuz Gölü ve Silivri'deki doğal gaz depolarının büyük bir kısmı dolmuştur. Kalan kapasitenin az bir kısmının da önümüzdeki aylarda tamamlanarak kışın kullanıma hazır tutulacağı belirtiliyor. Rusya ve Ukrayna ile yaşanan savaşın yol açtığı enerji krizinin önemli bir unsuru olan doğal gazın arzı için hazırlıklara yaz aylarında başlanmış; Bu kapsamda Tuz Gölü ve Silivri'deki depoların büyük bölümünün dolduğu öğrenildi. Geçen hafta yapılan Fiyat İstikrar Komitesi'nde tedbir kararı alındığı duyurulmuştu.

Doalgaz Depolar Dolduruldu

Geçen yıl kesinti yapılmıştı​

Türkiye’de, Temmuz ayının önceki yıllara göre serin geçmesinin Türkiye’nin elektrik üretimini de rahatlattığı kaydediliyor. Öte yandan, geçen kış doğalgaz kesintisi yapılmak zorunda kalınmasında Saros LNG terminalinin bitirilememiş olmasının önemli rol oynadığı, bu terminalin tamamlanması için yoğun çaba harcandığı belirtildi. Türkiye’de, doğalgazın büyük kısmı Marmara bölgesinde tüketiliyor. Mevcut depolama imkanları olası kesinti halinde bu bölgenin ihtiyacını uzun süre karşılayamıyor. Bu yüzden, Saros’a doğalgazı gazlaştırarak doğrudan şebekeye verme imkanı bulunan (FSRU) gemilerinin yanaşabileceği bir terminal inşaatına başlanmıştı. İran’dan gelen gazın durduğu gerekçesiyle Ocak ayında sanayi kesiminden doğalgaz kesintisine gidilmişti.

Erkenden önlem alınıyor​

Ekonomi yönetiminin bu yıl Rusya ve Ukrayna savaşından dolayı olası riskler nedeni ile önceden önlem almaya çalışıyor. Bu çerçevede Silivri ve Tuz Gölü depolama alanlarının maksimum seviyede dolu tutulmasının kararlaştırıldığı belirtilmişti. DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre bu dönemde her iki deponun da dolumunun büyük oranda tamamlandığı öğrenildi. Az miktardaki kapasitenin de ilerleyen aylarda tamamlanarak kış kullanımına tutulacağı belirtildi. Her yıl yaz aylarında yükselen enerji talebi nedeni ile doğalgaz çevrim santrallerinin de kullanılmak zorunda kalındığı ancak; Temmuz ayının sıcak geçmesi nedeni ile bu yıl elektrik talebindeki normal seyir ve yaz aylarında doğalgaz talebindeki düşük seviye nedeni ile depolama alanlarının doldurulmasının mümkün olduğu vurgulandı.

Özel gemiler yanaşabilecek​

Ekonomi yönetiminin ana çözümlerden biri olarak Saros LNG terminalinin tamamlanmasını gördüğü kaydedildi. Bu yüzden, inşaa çalışmalarının hızlandırıldığı ve kış aylarına yetiştirilmek istendiği öğrenildi. Bu terminal taşıdığı sıvılaştırılmış doğalgazı, gazlaştırarak şebekeye doğrudan verme yeteneğine sahip ve FSRU gemilerinin yanaşabileceği şekilde yapılıyor. Türkiye’nin Hatay Dörtyol’da da aynı nitelikli bir terminali bulunmak ile birlikte, bu terminalden yapılan girişin şebeke yapısı nedeni ile ana doğalgaz talebinin olduğu İstanbul, Marmara bölgesine eriştirilemediği biliniyor. Saros terminali ana talebin oluştuğu Marmara bölgesine gaz tedarik imkanı sağlayacak. Ekonomi yönetiminden yetkililer, Saros terminali projesinin itirazlar ve dava vb. süreçler nedeni ile istenen zamanda başlanamadığını belirttiler. Bu terminalin kapasitesine örnek olarak, “eğer tamamlanmış olsaydı Ocak ayındaki kesintilere gerek kalmayacağı” açıklaması yapıldı.

Mehmet KAYA - ANKARA
 
Son düzenleme:
Üst Alt