Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sosyal Medya Nedir ve Ne İşe Yarar?

Forum Yönetimi

KOBİ İş Geliştirme
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
101
Tepkime puanı
19
Puanları
18
Konum
Türkiye
Web sitesi
kobiajanda.blogspot.com
Sosyal Medya, kullanıcıların kendi içeriklerini gönderip paylaştığı çevrimiçi bir ağdır. Sosyal medya birçok kişi ve kurum tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sayede hızlı erişim sağlanmakta, kullanıcılar sosyal medyadaki içerikleri, yazıları, haberleri, düşünceleri, günlük olayları, fotoğrafları görebilmekte ve görüşlerini bu sosyal ağa yansıtabilmektedir. Günümüz insanının sıklıkla bahsettiği sosyal medyayı tanımlamamız gerekirse ilk akla gelen kavram 'paylaşmak' olacaktır. Dijitalleşmenin bu kadar yoğun yaşandığı bir dönemde sosyal medyanın ortaya çıkması kaçınılmaz bir durum haline geldi. Bu nedenle günümüzde internet ağına erişebilmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Öyle ki günümüzde neredeyse herkesin en az bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Üstelik bu sosyal medya hesaplarında saatler geçirebilen ve telefon bağımlısı olarak nitelendirilebilecek kişiler de bulunmaktadır.

Peki bu kadar popüler olabilen sosyal medya nedir? İnsanların anılarını, düşüncelerini, duygularını, hobilerini ve hatta bulundukları yeri paylaşarak sosyalleşmelerini sağlayan çevrimiçi platformlara sosyal medya adı verilmektedir.

Sosyal Medya Nedir?​


Teknolojinin giderek yenilenmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması alternatif iletişim ve iletişim kanallarının ortaya çıkmasını tetiklemiştir. Ortaya çıkan ve insanların vazgeçilmezi olan bu platformun adı sosyal medyadır.
  • Sosyal medya nerelerde kullanılır?
  • İnsanlar için ne gibi faydaları vardır?
  • Herkes kullanabilir mi?
  • Bu kanallar insanlara ne gibi yenilikler getirdi?
Sosyal medya nedir sorusuna verilecek tanımları çeşitlendirmek mümkündür. Örneğin haber içeriklerinin okunabildiği, gündemin takip edilebildiği bir kanal diyebiliriz. Ya da perde arkasından gelişmeleri takip edebileceğimiz bir alan diyebiliriz. Hayatı ve yaşam tarzlarını merak ettiğimiz insanları takip edebildiğimiz bir platform olarak da tanımlayabiliriz. Aşırıya kaçmamak ve bilinçli kullanmak şartıyla sosyal medya oldukça faydalı bir araçtır. Örneğin sıcak gelişmeler anlık olarak takip edilebilirken, perde arkası gelişmeler öğrenilebiliyor. Ünlü bir yazarın eserleri takip edilebilir. Spor, sanat, haber, genel kültür ve siyaset gibi unsurlarla ilgili gelişmeler heyecanla takip edilebilir. Tüm bu gelişmeleri sadece ülke bazında değerlendirmek doğru olmaz. Çünkü bu kanallar tüm dünyada aktif olarak kullanılmaktadır.

Sosyal Medya Ne İşe Yarar?​


Sosyal medya, insanların dünyayla bağlantıda kalmasına yardımcı olur. İnsanları her zaman gündeme yakın tutar. Aynı zamanda genel kültürün gelişmesine, farklı konularda bilgi sahibi olmasına ve farklı eğlenceleri keşfetmesine yardımcı olur. Sevilen insanlar, politikacılar, futbolcular, şarkıcılar, şairler, aklınıza ne gelirse gelsin; Açıklamalarını, söylemlerini ve faaliyetlerini takip etmeye yardımcı olur. İnsanların kendilerine bir şeyler katarak boş zamanlarını olumlu yönde geliştirmelerine katkı sağlar. Ayrıca bu platform birçok kesime ve birçok kişiye aynı anda ulaşılmasına ve bilgi verilmesine olanak sağlamaktadır. Görsel ve sanatsal etkinliklerin yayınlanmasını ve hayranlarıyla buluşmasını sağlar. Sosyal medya eğitim amaçlı da kullanılabilir. Bu kanallar aracılığıyla istenilen konu hakkında bilgi verilebilmektedir.

Tüm yararlı unsurları takip etmek ve öğrenmek için düzenli ve dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü bazı kanallar kalitesiz ve yanlış içerik sunabiliyor. Aynı zamanda sosyal medyada insan hayatına maddi manevi hiçbir etkisi olmayacak beyhude işler olarak nitelendirdiğimiz birçok faaliyet bulunmaktadır. Sosyal medyanın bilinçsiz kullanımı en çok zamanı etkiliyor. Çünkü sosyal medya zamanın düşmanıdır. Sosyal medyanın anlamsız kullanımı, bilinçsizce hayatın en değerli unsuru olan zamanı tüketiyor.
 
Son düzenleme:
Üst Alt