Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Avustralya'da İnternet Hız Rekoru Kırıldı

Forum Yönetimi

KOBİ İş Geliştirme
Yönetici
Katılım
21 Kasım 2022
Mesajlar
101
Tepkime puanı
19
Puanları
18
Konum
Türkiye
Web sitesi
kobiajanda.blogspot.com
Avustralyalı bilim insanları yaptıkları çalışma ile dünyanın en yüksek internet hızına ulaşmayı başardılar. Tam 42.2 terabit hıza ulaşan çalışma, özellikle bilim insanları için büyük önem taşıyor. Uzmanlar, laboratuvar ortamında elde edilen bu hızın tüm kullanıcılara ulaşabileceğini söylüyor. Ayrıca Japonya'da saniyede 319 terabit ile yeni bir internet hızı rekoru kırıldı.

İnternet Hızında Seksen Kızılötesi Lazer​


İnternette yer alan habere göre Avustralyalı bilim insanları 44.2 Terabit veri aktarım hızına ulaşarak dünya internet hız rekorunu kırmayı başardı. Geliştirdikleri özel bir optik çip sayesinde bu hıza ulaşmayı başaran bilim insanları, söz konusu çipin tek başına 80 kızılötesi lazerin işini yapabileceğini belirtiyor. Bilim adamlarının ulaştığı bu yüksek internet hızı, 1.8 milyon insanın yaşadığı Melbourne kentindeki herkesi aynı yüksek hızlı internete bağlayabilecek durumda. Ayrıca şehirdeki hemen hemen herkes aynı anda internete bağlı olsa bile bu durum hız anlamında pek hissedilmiyor. Bu yüksek internet hızına şimdilik sadece laboratuvar ortamında ulaşılabilse de bilim insanları bu yüksek internet hızına herkesin ulaşabileceğine inanıyor.

Internet hz

Mikro Kombe Teknolojisi Kullanılmıştır​


Bu yüksek internet hızına ulaşmak için bilim insanları kızılötesi lazeri mikro tarak teknolojisiyle değiştirdi. Bu değişiklik, 76,6 kilometrelik bir mesafeye döşenen koyu renk fiber optik kablolarla iletilen internetin görülmemiş bir hızda olmasını sağlamıştır. Bu yüksek internet hızını mümkün kılan araştırmanın bir numaralı ismi Bill Corcoran, internete her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu ve böyle devam etmesi halinde birkaç yıl içinde küresel internet altyapısının çökebileceğini söyledi.

44.2 terabit, 42.200 gigabit anlamına gelir​


Saniyede 1 GB veri aktarımı ile 125 MB dosya indirebilirsiniz. Buna göre kabaca bir hesaplama 44.2 terabit internet hızıyla saniyede 5395 GB veri indirebileceğimizi gösteriyor. Bu da ortalama 5.3 GB boyutunda 1000 HD filmi 1 saniyede indirebileceğimiz anlamına geliyor. 90 GB GTA 5'i indirecekseniz sadece 1 saniyeye ihtiyacınız var. Elbette bu, günlük kullanıcılar için hayati bir değişiklik değil. Zaten uzmanlar bu yüksek hızın sadece dizi ve film izlemek için olmadığını söylüyor. Bilim insanlarına göre bu yüksek hız, uzaktan ameliyatlardan otonom araçlara kadar çok daha ileri teknolojiler için kullanılacak. Bilim adamlarının çalışmaları Avustralya'nın da gündemindeydi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, elde edilen hızın aslında Avustralya'nın internet altyapısının ne kadar gelişmiş olduğunun bir göstergesi olduğu belirtilirken, gelecekte ülke genelinde çalışmaların sürdürülerek Gbps'den geçişin yapılması hedefleniyor.
 
Son düzenleme:
Üst Alt