Yakın ilişkilerde doğru bilinen yanlışlar

'Genel' forumunda HAKAN ACAR tarafından 30 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

 1. HAKAN ACAR

  HAKAN ACAR New Member

  İnsanlar, hayatlarında birçok farklı kararlar almaktadırlar. Peki yakın ilişkilerde doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Karar verilirken, geçmişten edinilen deneyimler, öğrenmeler ve kişilik özellikleri gibi birçok faktör büyük rol oynamakta ve davranışlarımızı şekillendirmektedir.

  Fakat insanların davranışlarına yön veren düşünme tarzları çoğu zaman sorgulanmadan doğru kabul edilmektedir. Bu kabul; kimi zaman bireylerin işini kolaylaştırıyor gibi dursa da, ilişkilere zarar verdiği görülmektedir. Burdur Evlilik Sorunları

  Mit, kaynağı belli olmayan, alışkanlık haline dönüşmüş geleneksel düşünce biçimleridir. Aslında yukarıda bahsettiğim gibi doğru sandığımız ama yanlış olan inançlarımızdır. İlişkiler ve evlilik ile ilgili konularda, bireylerin bir takım mitlere sahip olduğu görülmektedir.

  Örnek vermek gerekirse;

  “Mutlu ilişkilerde çatışma olmaz” bir mittir. Bu inanca sahip bireyler ya ilişkilerinde çatışmadan yaşamaktan kaçınırlar ya da çatıştığı zaman “İlişkimiz iyiye gitmiyor, ne kadar mutsuzum” derler. Başka bir mit “Kaliteli bir ilişkide cinsellik olmazsa olmaz” Bu mite sahip kişiler başka bir sebepten dolayı cinsel hayat aksadığı zaman mutsuz olacak ve ilişkisiyle ilgili kötü ihtimalleri aklına getirecektir.

  Yakın ilişkileri çıkmaza diğer mitler ise “Sevgi, istenilen davranışlarının yapılmasını gerektirir”, “Bana aşıksa beni kıskanması gerekir”, “Gerçek aşk hiç karşılık beklemeyendir ve aşk her şeyin üstesinden gelir”, “ Beni gerçekten sevseydi her şeyi her fedakarlığı yapardı” şeklindedir. Bu kalıplaşmış düşünce kalıpları ilişkilerin çıkmaza girmesine sebep olmakta ve kişilerin yanlış duygulanıma girmesine sebep olmaktadır. Bu duruma birde çiftlerin farklı mitlere sahip olması eklenince durum daha da üzücü olabilmektedir.

  Örneğin; kıskançlığı veya sahiplenilmeyi sevginin en önemli göstergesi kabul eden biri, “sevgi özgürlüktür” mitine sahip olanla kişiyle nasıl anlaşacaktır? Bu tip durumlarda ilişkilerde hayal kırıklıkları yaşanması son derece doğaldır. Çünkü ilişkilerde sorun çözme yöntemi olarak, genelde karşı tarafın davranışını değiştirmesi beklenir. Birbirlerinin farklılıklarına saygı gösterilmemesi olağandır. İki tarafın soruna böyle yaklaşması mevcut sorunu çözmekten ziyade daha da kötüye gitmesine sebep olacaktır.

  Sorunların büyümesine biyolojik farklılıklardan kaynaklanan düşünme tarzlarındaki farklılıkları da eklersek, mutlu bir ilişki için bireylerin sahip olduğu düşünce tarzlarının, cinsiyete dayalı düşünme tarzlarının ve sorun çözme yöntemlerinin ne kadar önemli olduğu açıkça görünmektedir.

  Burdur Psikolojik Danışma Merkezi
  https://www.burdurpsikoloji.com/
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 12 Ağustos 2019
Etiketler:

Bu Sayfayı Paylaş


Ticari Tartışma Forumu