Web Sitesi Trafik Analizi

'Bilişim' forumunda Admin tarafından 4 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Web sitesi sahibi firmalar için web trafiği istatistikleri en önemli parametrelerden birisidir. Bu istatistikler, web sitesi ziyaretçilerinin her bir iletiyi takipleri hakkında detaylı geri bildirim sağlarlar.

  Hemen hemen bütün web trafiği istatistik programları (Statcounter, Google Analytics), firmaların web sitesinin ziyaretçileri ile bir bağ kurulması için köprü oluştururlar ve kurumunuzun pazarlama planını şekillendirecek temel bilgileri sağlarlar.

  Web trafiği istatistikleri, web sitelerin internet ortamında herhangi bir trafik yaratıp yaratmadığını ölçer. Ayrıca, Web sitesi tasarımı içeriğinin de, web sitesine trafik yönlendirip yönlendirmediğini belirler. Bahsedilen istatistikler firmalar için bir amaç değil, pazarlama amaçlı hedef kitlelerinin ilgi duyduğu alanları tespit etmek için kullanılacak araçlardır.

  Eğilim, Web sitenizin ziyaretçi sayısı düzenli bir şekilde artıyor mu?

  Toplam ziyaret sayısını, toplam yeni ziyaretçi sayısını ve ziyaretlerin tüm değerlerini günlük olarak inceleyin. Eğer aylık toplam ziyaret sayısını, toplam yeni ziyaretçi sayısına bölerseniz bir ziyaretçinin web sitenizi ortalama kaç kere ziyaret ettiğini bulursunuz.

  Popülarite, Web sitenizde hangi iletileriniz en çok ziyaret ediliyor?

  Bunu ölçmenin iki yolu var. Birincisi, web sitenizdeki günlük trafiği takip etmek ve hangi günler ziyaret sayısında ani artışlar olduğunu tespit etmek.

  Sonrasında o günlerde web sitenizde hangi dinamiklerin yer aldığına ve değiştiğine bakmak, o değişkenlerin ilgi çeken noktalarını bulmak; Bunlara uygun yeni dinamikler katıp, yayınlayıp denemelerde bulunmaktır.

  Diğer bir yol ise web sitenizdeki hangi başlıklarla, kelimelerle, web sitenize giriş yapıldığına bakmak. Muhtemelen bu başlıklar, kelimeler arama motorları sonuçlarında çıkanlardır.

  Yönlendirme

  Hangi web siteleri sizin Web Sayfası Tasarımı yapılan web sitenize ziyaretçi yönlendiriyor?

  Bu siteleri ziyaret edin ve onların sizin sitesinize bağlantı vermiş bir web sitesi mi olduğunu araştırın. Yorum bırakmak, haber yayınlamak, link vermek hedef kitlenizin dikkatini çekmek için önemli bir yoldur.

  Hangi arama motoru size ziyaretçiler yönlendiriyor?

  Bu arama motorunda bir veya bir kaç arama teriminde iyi bir yerde olduğunuzu gösterir. Eğer bu bulunmak istediğiniz bir anahtar kelime ise, bu durumda bu kelimeyi başlık alan bilgi, haber, yorum yazısı yazın.

  Anahtar Kelimeler, Hangi anahtar kelimeler web sitenize trafik yönlendiriyor?

  Web sitenize trafiği sağlayan bu kelimeyi bulun ve inceleyin.

  Eğer öne çıkan bir söz öbeği varsa; bunu nasıl yaptınız, yeniden nasıl yapabilirsiniz?

  Bu size web sitenizi arama motorları için optimize etmek ve nasıl bir içerik yazmanız gerektiği konularında yardımcı olacaktır.

  Bounce Rate

  Google Analytics, Bounce Rate'i ölçer. Bounce Rate, web sitenize giriş yapılan sayfa hariç başka bir sayfa görüntülemeden çıkış yapan ziyaretçilerin yüzdesidir.

  Bu değer %50'nin altındaysa iyi, fakat %75'in üstündeyse bazı değişikliklere ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir. Bu değişiklikleri web sitenizde; özgün, kaliteli, ilginç, bilgi verici içerikle sağlayabilir.

  Bu içeriklerinizi sürekli güncelleyerek “giriş yapılan sayfa hariç, sayfa incelemeden çıkış yapan ziyaretçilerinizi” %50’nin altında tutabilirsiniz.
   
  Son düzenleme: 31 Ekim 2020


Sektörel Makale Forumuna, Organik Makaleler Yazınız!