VDS Sanal Sunucu Nedir?

'Bilişim' forumunda Admin tarafından 9 Mart 2019 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  VDS Virtual Dedicated Server anlamına gelmektedir. Virtual Dedicated Server bir sunucunun satın aldığınız sistem kaynaklarının tamamen size tahsis edilmesi demektir. VDS sanal sunucu kiralayarak size tahsis edilen sunucu bölümünü dedicated server gibi bios seviyesinde kullanabilirsiniz.

  VPS ise virtual private server anlamına gelmektedir yani sanallaştırılmış özel sunucu demektir.

  Bildiğiniz ve gündelik hayatta genelde sunucular üzerinde kullandığımız ve aynı zamanda desktop diye tabir edilen normal kullanıcı bilgisayarlarında kullanılan işletim sistemleri üzerine Sanallaştırma yazılımları yüklenip aynı makine ve çalışan işletim sistemi içerisinde ikinci veya daha fazla sistemi üzerine farklı işletim sistemleri de kurarak çalıştırmamız mümkündür.

  VDS Sanal Sunucu Nedir?

  Örneğin size ait bir notebook bilgisayar üzerinde çalışmakta olan Windows XP işletim sistemi üzerine bir sanallaştırma yazılımı yükleyip bunun içinde deneme amaçlı yazılımlarınızı çalıştırmak için bir ikinci Windows işletim sistemli makine ve eğitim amaçlı bir de Linux işletim sistemli makine oluşturabilirsiniz.

  Hem kendi sisteminiz hem de oluşturduğunuz bu iki sanal makine sistem kaynaklarınızın izin verdiği performans ile birlikte çalışır ve tümüyle ayrı 3 makine gibi hizmet verebilir.

  Daha profesyonel ihtiyaçlarınız için bu yazılımların sunucu versiyonları bulunmaktadır ve örneğin Windows 2003 Server sistemi üzerinde Microsoft Virtual PC yazılımı ile gerçekten servis verip iş yürütebileceğiniz özelliklerde Sanal Sunucular oluşturmanız mümkündür.

  Sanal sunucu işletim sistemleri

  İşletim sistemlerinden bağımsız direk sistemler üzerine taban Sanal Sunucu yazılımı olarak yüklenebilen ve Hypervisor olarak adlandırılan sanallaştırma işletim sistemleri vardır. Buna en güncel ve en çok kullanılan iki örnek Vmware Esx ve Xen yazılımlarıdır.

  Bu platformlar bir CD yardımı ile çıplak yani üzerinde hiç bir şey yüklü olmayan makinaya yüklenir ve gerek direk sistemin kendisi üzerinden hem de Windows ara birim programları ile yönetilebilirler.

  Bu sistemler işletim sistemi üzerinde yapılan sanallaştırma modeline göre daha kararlı olarak kabul edilmektedir. Daha yüksek performans ve kaliteli donanımlar üzerinde bu yazılımlar sayesinde çok ciddi kazanımlar sağlanabilmektedir.

  Sanal Sunucu konseptinin temeli donanım kaynaklarını en üst seviye de kullanmak ve atıl yatırımların azami seviyede ekonomiye katılmasını sağlamaya dayanır. Böylece hem enerji açısından tasarruf edilirken hem de aynı sistemde birden fazla sunucu çalıştırarak ekonomik avantaj sağlanır.
   
  Son düzenleme: 10 Ağustos 2020

Bu Sayfayı Paylaş


Yerel ve sektörel alanda organik içerikli makale yazınız.