Üzerlik Otu Nerede Yetişir?

'Karma Makale » Site Tanıtım Yazısı' forumunda yetkilikisi tarafından 30 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

 1. yetkilikisi

  yetkilikisi New Member

  Üzerlik otu, ilk bahar aylarında doğanın canlanmasıyla üzerlik otu da yeşillenmeye başlar. Mayıs aylarında beyaz çiçek açmaya başlar. Haziran ortalarında küçük küçük taneler oluşur. Temmuz ayında artık üzerlik otu sararmaya başlar ve tanelerin içinde küçük siyah tohumlar oluşmuştur.

  Bu tohumlar üzerlik otu sarardıkça ağzı açılarak yere dökülür.

  Üzerlik otu nedir?

  Bozkır iklimin en nadide şifa bitkisidir. Üzerlik otu nerede yetişir sorusunun cevabı ise ülkemizde özellikle Orta Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Tohumlu bitki olan üzerlik otu hem kişilerde ruhsal, fiziksel ve süs eşyası yapımında kullanılan bir bitkidir.

  Bozkır insanlarında üzerlik otu nazardan koruduğuna inanılan bir tütsü bitkisidir.

  Nazar koruma etkisi olan bu bitki; Düğünlerde, yeni doğmuş bebeklere aslında her anda kişilere önüne küçük bir ateş yakılarak kurutulmuş üzerlik otu atılır. Dumanları etrafa yayılır ayrıca kokusu da görüntüsü kadar güzeldir. Üzerlik otu yeşil ve tohumlanmışsa toplanır, bağ yapılır ve kuruması beklenir.

  Üzerlik bitkisi nerede yetişir?

  Üzerlik otu dünyanın birçok yerinde yetişmektedir.

  Amerika, Asya, Afrika gibi kıtaların bozkır bölgelerinde sıklıkla karşılaşacağınız bir bitkidir. Özellikle sıcak, kurak ve taşlık yerlerde bulunmaktadır. Genellikle boyları 50 cm dir.

  Web Site: https://kadinlarinhastaliklari.com/uzerlik-otu-nerede-yetisir-uzerlik-otu-nedir-yeni-bilgiler/
   
  Son düzenleme: 1 Ekim 2020

Bu Sayfayı Paylaş


Ticari Tartışma Forumuna Organik Makaleler Yazınız!