Türkiye’de Güneş Enerjisi Sektöründe Çığır Açacak

'Karma Makale' forumunda deniz tarafından 24 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

 1. deniz

  deniz Member

  Son yıllarda artış gösteren sektörde, güneş enerji sistemlerinde kullanılan PV inverter ürünleri, Türkiye’de ilk kez %100 yerli sermaye ve milli teknoloji ile Solarkol Enerji tarafından üretilmeye başlandı.

  Koloğlu Holding tarafından kurulan Solarkol Enerji, güneş enerji sistemlerinde kullanılan PV (Fotovoltaik) inverter teknolojisinin verimli cihazlarını %100 yerli sermaye ve milli teknoloji ile Türkiye’de üretiyor.

  [​IMG]

  Solarkol Enerji’nin ürettiği %100 Yerli ve Milli PV inverterlerin aynı zamanda alanında öncü teknolojik yeniliklerle donatıldığını belirtti. Solarkol Yönetim Kurulu Üyesi İlker Olucak; “Solarkol Enerji olarak 10kW’dan 100kW’a kadar güçlerde Micro, String ve Optimizer teknolojilerine sahip PV inverter ürünleri Türkiye’de ilk kez yerli olarak üretiyoruz.

  Güneş enerji hasadını maksimuma çıkartırken bakım ve işletme maliyetlerini minimuma indiren yenilikçi teknolojileri hedef alıyoruz.” dedi.

  Yerli inverter kullanımı ile MW başına 60 bin USD cari açığa değer katılıyor

  GES yatırımlarının ve yerli inverter kullanımının önemine dikkat çeken Olucak; “Yerli inverter üretimi ile MW başına 60.000 USD cari açığa değer katılmaktadır. Her 1GW GES yapılması halinde yıllık 110 Milyon USD’lik doğalgaz ithalatının önüne geçilmektedir” dedi.

  Solarkol Enerji’nin vizyonunun %100 yenilenebilir enerji kaynaklarını temel alan bir gelecek olduğunu vurgulayan Olucak; “Covid 19 pandemi süreciyle birlikte milli yeterlilik ve sürdürülebilirlik kavramlarının yakın gelecekte anahtar kavramlar olacağını öngörüyoruz.

  Yenilenebilir enerji kaynakları, dışa bağımlılığın ve cari açığın azaltılmasında büyük bir rol oynayacak.

  Diğer yandan iklim değişikliği konusu küresel ekonominin ve devletlerin öncelikli gündem maddelerinden biri olacak. Bu noktada sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir enerji için yenilenebilir enerji yatırımlarının önemi ön plana çıkacak.

  Güneş enerjisi projeleri de yenilenebilir enerjinin büyümesinde baş rolü oynayacak.” şeklinde konuştu.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Eylül 2020

Bu Sayfayı Paylaş


Yerel ve sektörel alanda organik içerikli makale yazınız.