Turizm Nedir?

'Turizm' forumunda turizmdex tarafından 3 Eylül 2020 tarihinde açılan konu


 1. turizmdex

  turizmdex New Member

  Turizm, birçok sektörü besleyen önemli faaliyet alanlarından biridir. Turizm kelimesi, isim olarak Fransızca tourisme, dinlenme, eğlenme, görme, tanıma vs amaçlarla yapılan gezilerdir. Bir ülkeye veya bir bölgeye turist çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüne denmektedir. Bu sektöre yatırım yapmak, ülke ekonomisini güçlendirir. Yerli veya yabancı tüketicilerin, bir ülke veya bölgeyi ziyareti sırasında duyacağı ihtiyaçları tatmin edecek hizmetlerin bütünüdür. Dinlenmek, eğlenmek, gezmek, görmek, bilgisini artırmak maksadıyla, yurt içi veya yurt dışında yapılan gezilerle turizm gelişir.

  Turizm, çeşitli maksatlara göre değişik sahaları içine alır.

  En çok, eğlence (dinlenme), spor ve dini sahalarda turizm gelişmiştir. Dağcılık, havacılık, otomobil, bisiklet, keşif gibi yaygın olmayan turizm dalları da vardır. Bir yere, turist çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin ve yapılan çalışmaların tümüne denebilir. Yaz turizmi, kış turizmi, tarih turizmi, doğa turizmi gibi çeşitleri vardır. Turizm nedir? Buradan inceleyin.

  Turizm nedir? Kısaca göz atalım…

  Tarih boyunca insanlar, çeşitli sebeplerle bir yerden, başka bir yere seyahat etme gereksinimi duymuşlardır. Bu seyahatler, bazı dönemlerde yoğun görülürken, bazı dönemlerde ise en alt seviyede tezahür etmiştir. Özellikle, sanayi devrimi sonrası ulaşım sektöründeki hızlı gelişme, seyahatleri artırmıştır. Böylece, turizmin gelişimine ve bugünkü halini almasına ortam hazırlamıştır. Turist kelimesi, ilk olarak 1800 yılında Samuel Pegge (1773–1800) tarafından kullanılmıştır. Türkiye geneli turizm bölgelerindeki gezilecek, görülecek ve konaklama yerlerinin bilgilerine ulaşın.

   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Temmuz 2021

Bu Sayfayı Paylaş


Lütfen, anlamsız ve içeriksiz konuları foruma yazmayın.