Tübitak Destekleri Nedir?

'Haberler' forumunda anadolukobi tarafından 30 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. anadolukobi

  anadolukobi Anadolu Kobi

  Günümüzde işletmelerimizin ürün geliştirmelerine yapmaya başladıkları AR-GE çalışmaları kapsamında TÜBİTAK destekleri önemli bir destek unsurlarını oluşturmaktadır. Sanayi arge-proje destekleri nelerdir? Ülkemiz sanayi kuruluşlarının AR-GE’ye daha fazla kaynak ayırmasını özendirmek, sanayi kuruluşlarının kendi arasında ve üniversitelerle daha yakın; İş birlikleri ve ortaklıklar sağlamasını teşvik etmek amacıyla, Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından destek programları yürütülmektedir.

  Akademik Ar-ge Destekleri.

  TÜBİTAK akademik araştırma projeleriyle, sanayi ve kamu kuruluşlarına ait AR-GE projelerini desteklemekte toplantı ve yayınları teşvik etmekte; geleceğin bilim insanlarına öğrenim hayatları boyunca burslar vermekte ve bilim, teknoloji ve yenilik alanlarında uluslararası iş birliği olanakları oluşturmaktadır.

  KAMU KURUMLARI ARAŞTIRMA

  GELİŞTİRME PROJELERİNİ DESTEKLEME PROGRAMI

  Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı.

  Kamu kurumlarının AR-GE ile giderilebilecek ihtiyaçlarını karşılamaya ya da sorunlarının çözümüne ilişkin projeleri desteklemeye yönelik bir programdır. Program kapsamında; kamu kuruluşları üniversiteler özel kuruluşlar ya da kamu AR-GE birimleriyle birlikte hazırladıkları, proje önerileri sunulmaktadır.

  BİLİM VE TOPLUM PROJE DESTEKLERİ.

  Bilim ve toplum proje destekleme programının temel amacı bilimsel oluşum, kavram ve yeniliklerin topluma tanıtılmasını, öğretilmesini ve sevdirilmesini sağlamak; Konuların ülke gündemine alınması böylelikle bilim kültürünün ülkemizde yaygınlaştırılması amacıyla proje önerileri hazırlanmasını sağlamak kabul edilen projeleri desteklemektir.

  Programa kamu kurum/kuruluş ve üniversite çalışanları başvurabilmektedir.

  SGK PRİM TEŞVİKİ UYGULAMASI.


  İstihdama katkı sağlamak adına yeni personel alımı yapacak firmaların personel alımı yaparken dikkat etmesi gereken bir durumda SGK desteğidir. Bu destek kapsamında personel istihdam ederek hep istihdama hem de şirket maliyetlerinin azalmasına katkı sağlanmış olmaktadır.

  31.12.2015 tarihine kadar özel sektör işverenlerince işe alınan her bir sigortalı işçi;

  İşe alındıkları tarihten önceki altı ay içinde kayıtlı sigortalı olmamaları; İşe alındıkları iş yerinden bildirilen, prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olmaları durumunda; işçi ücretleri üzerinden hesaplanan SGK Primi İşveren Payı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.

  18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlardan; Mesleki yeterlik belgesi sahipleri için 48 ay süreyle.

  Mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yükseköğretim veya Türkiye İş Kurumunca düzenlenen iş gücü yetiştirme kurslarını bitirenler için 36 ay süreyle.

  Yukarıda sayılan belge ve niteliklere sahip olmayanlar için 24 ay süreyle 29 yaşından büyük erkeklerden mesleki yeterlilik belgesi olanlar ile mesleki eğitim alanlar için 24 ay süreyle.

  Yukarıda sayılanların kapsamına girenlerin.

  Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde ilave olarak 6 ay süreyle 6111 sayılı kânunun yürürlüğe girmesinden sonra; Mesleki yeterlik belgesi alanlar veya mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretimi bitirenler için 12 ay süreyle. 18 yaşından büyük ve Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde; 6 ay süreyle işçi ücretleri üzerinden hesaplanan SGK Primi İşveren Payı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Mart 2021

Bu Sayfayı Paylaş


Yerel ve sektörel alanda organik içerikli makale yazınız.