Tip 2 Diyabet Tedavisi

'Makaleler' forumunda denied tarafından 27 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

 1. denied

  denied New Member

  Vücutta bulunan pankreas organının yeterince insülin hormonu üretmemesi durumunda gelişen diyabet hastalığı, ömür boyu sürer. Bir kişinin diyabet olup olmadığı açlık kan şekerinin ölçümü ile bilinir. Diyabet hastalığı Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Tip 1 diyabette, insülin üretilemez iken, tip 2 diyabette üretilen insülin kullanılamaz. Tip 1 diyabetin tedavisinde yalnızca insülin enjeksiyonu gerekirken, tip 2 diyabette bu durum farklıdır. Tip 2 diyabet tedavisi, metabolik cerrahi ile mümkündür.

  Metabolik cerrahi, obezite cerrahisinde kullanılan ameliyat yöntemlerini içerir. Bu ameliyatlar, tüp mide ameliyatı, duodenal ve gastrik bypass ameliyatıdır. Bu ameliyatların hangi hastaya uygulanacağı, cerrahın ön kontrol ve tetkiklerine göre karar verilir. Gastrik bypass ve duodenal switch uygulanan hastalarda, ameliyat sırasında emilim kusuru yaratılır. Bu yüzden, bu hastalar, ameliyattan sonra ömür boyu vitamin takviyesi almak zorundadırlar. Yine önemli bir nokta ise, hastaların operasyon sonrası uzun süre doktor kontrollerini yaptırmaları gerekir. Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi kan şekerindeki dalgalanma ve yükselişin önüne tam geçemez. Bu durumda, tip 2 diyabet rahatsızlarının vücutlarında ve organlarındaki tahribatı engellemek için metabolik cerrahiyi seçer. Ayrıca, metabolik cerrahi tedavisi insülin direncinin asıl sebeplerinden olan kalp krizi riskini de büyük ölçüde engeller.

  Metabolik cerrahide, hastanın vücudunun kendi ürettiği insülin kullanılır. Tip 2 diyabet hastası olan kişilerin asıl problemi insülinin kullanılması için gerekli düzenin olmamasıdır. Metabolik cerrahi, ince bağırsaklarda yer değişikliği yaparak hastaların kendi ürettikleri insülini kullanabilmelerini sağlar. Medikal tedavi, tip 2 diyabette başarısız sonuç çıkarır. Metabolik cerrahi tedavinin ortaya çıkışının temeli de zaten budur. Hekimler, diyet, egzersiz, yaşam tarzının düzenlenmesi, ilaç tedavisi gibi klasik yöntemlerle tedavi edilen hastaların yaklaşık %15 civarında olduğunu belirtmiştir. Bu oran, metabolik cerrahi tedavide, yaklaşık %90-95 aralığındadır. (forum)

  Tip 2 diyabetli hastanın metabolik cerrahi tedavisinden ne kadar yararlandığı, kendi insülin rezervi ve aktivitesi ile paraleldir. İnsülin aktivitesi ve rezervinin yüksek olması, tedavinin başarılı olmasını sağlar. Her ameliyatta olduğu bu ameliyatta da bazı komplikasyonlar oluşabilir. Kaçak, kanama, bağırsak düğümlenmesi ve emboli gibi riskler %1,5 oranında meydana gelebilir. Bu riskler, ameliyatın tekniğine, diyabete ve kilo varlığına göre değişiklik gösterir. Ameliyat sonrası, hastaların 4-5 gün hastanede yatmaları gerekir.

  metabolikcerrahi.com
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 12 Ağustos 2019

Bu Sayfayı Paylaş


Ticari Tartışma Forumu