Teknolojinin Ortadan Kaldırdığı Meslekler

'Kobi Haber' forumunda Yönetici tarafından 6 Şubat 2015 tarihinde açılan konu


 1. Yönetici

  Yönetici Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Teknoloji büyük bir hızla, ilerliyor ve bu doğrudan insan hayatını etkiliyor. En güzel örneği, değişen veya tamamen ortadan kalkan meslekler. Teknolojinin, ortadan kaldırdığı meslekleri okuyunca, diyeceksiniz böyle meslek mi olur. İnsanların hayatını, idam etmesi ve rahat yaşayabilmesi için ihtiyaçlarını karşılayacak, parayı kazanabilmesi açısından diyoruz ki; İşin iyisi kötüsü olmaz. İşte, teknolojinin yok ettiği; ancak bir zamanlar insanların, ekmek parasını kazandığı o mesleklerden bir kaçı.

  Kobi Ajanda

  Bowling labutu diziciliği

  Bir zamanlar özellikle çocukların, rağbet gösterdiği ve cep harçlığını çıkarabildiği bir iş koluydu. Ancak, bugün bu işi artık makineler yapıyor.

  Uyandırma Servisi

  Çalar saatler yerine o yıllar, bu işi meslek edinen insanlar para karşılığında insanları uyandırırdı.

  Buz Kesicilik

  Yıllar önce teknolojinin, en büyük nimetlerinden buzdolapları hayatımıza girmemişti. O günler, buz kesici olarak bilinen, bu meslek dalını icra edenler, devasa buzları keser ve evlere götürürlerdi.

  Uçak Dinleyiciliği

  Elbette, radar sistemlerinin hayatımıza girmesinden yıllar önce bu ihtiyacı karşılamak üzere uçak dinleyiciliği olarak da bilinen bir iş kolu vardı. Bu mesleği icra edenler gökyüzünü dinler ve uçakların çıkardıkları motor sesini duymaya çalışırdı. Düşman uçaklarının yaklaşmakta olup olmadığını da yine bu mesleği icra edenler bilirdi.

  Fare avcılığı

  Bir zamanlar, Avrupa'nın en büyük kabuslarından, biri olan ve pek çok hastalığa davetiye çıkaran farelere karşı, fare avcıları görev yapardı.

  Lamba yakıcılığı

  Elektriğin, henüz olmadığı dönemlerde sokak lambaları, diğer bir deyişle gaz lambalarını düzenli olarak, kontrol eden ve bu lambaları yakan iş koluydu.

  Tobruk Sürücüleri

  Tomrukları, o günün şartları gereği nehri kullanarak, taşımak durumundaydı ve istenen noktaya bu şekilde tomruklar taşınabiliyordu.

  Telefon santral operatörü

  Bugünün akıllı telefonları bir yana, daha telefonlarla yeni yeni tanıştığımız yıllarda, tüm telefon trafiğini santral operatörü denen, meslek kolunu icra edenler yönetiyordu.

  Mezar Kazıcılığı

  19'uncu yüzyılda görülen bir meslekti. O yıllar yasal yollarla, kadavra temin etmek ve tıp fakültelerinde doktor adaylarına sunmak pek mümkün değildi. O nedenle, bu fakültelerde çalıştırılan hizmetliler, üniversitelere kadavra temin etmek adına mezarları kazarlardı.

  Okuyuculuk

  Özellikle, fabrika işçilerinin çalışırken, sıkılmaması ve gündelik hayattan haberdar olması bakımından, bizzat işçilerce kiralanan ve okuma yazması olan bu kişiler, gazete ve dergi gibi yayınları, fabrika işçilerinin mesai saatleri içinde okurdu.
   
  Son düzenleme: 8 Ağustos 2021
  Akdeniz Dekorasyon bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş


Lütfen, anlamsız ve içeriksiz konuları foruma yazmayın.