Tatil yapmayı sevenler ürkmezde

'Karma Makale' forumunda deniz tarafından 22 Mart 2020 tarihinde açılan konu


 1. deniz

  deniz Well-Known Member

  Tatil yapmayı sevenler ürkmezde tatile nereye gidicem diye düşünenler için mükemmel bir yer olan ürkmezin manzarasına denizine temiz havasına doyamayacağınız mükemmel bir seçenektir. Bulunması çok kolay bir yerdedir. İzmir - Seferihisar-Kuşadasının yolu üstünde olup kaza merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Kentin akropolü 60 m yüksekliğinde tek tepededir.

  Ürkmez ismi Cumhuriyet evveli yörede Türk ve Rum nüfusun yan yana yaşadığı senelerden kalmadır. Bu senelerde kıyı kesiminde yaşam sürdüren Rumlardan “ürkülmediğini” belirtmek emeliyle “Ürkmedik” ismi yerleşme için kullanılırken bu gittikçe son zamanlarda Ürkmez’e dönüşmüştür. Ürkmez tahminen 35-40 sene evvel günümüz yerinden 3 km henüz kuzeyde dağ eteğindeki tek köy iken zaman içinde buradan kenara doğru inmeye başlamıştır.

  Bu yer değişikliğinde; alttaki turunçgiller bahçelerinin zenginliği turizm gelişmesi kıyıda ikinci konutların çoğalması ehemmiyetli rol oynamıştır. Ürkmez Gümüldüre 10 km uzakta yer almaktadır.

  Ürkmez Hakkında

  Ürkmez beldesi İzmir-Seferihisar-Kuşadası yolu üstünde olup kaza merkezine 25 km Gümüldüre 10 km uzaklıktadır. Beldenin 2004 senesi nüfusu 5206 kişidir. Yaz aylarında bu nüfus 40-50 bin şahsa ulaşmaktadır. Ürkmez bu gün Kısık Yarımadası olarak hatıralan yarımada üstünde bulunan antik lebedos kentinin yerleşim alanının kuzeybatısında bulunmaktadır.

  Lebedos Kısım 1 de de bahsedildiği emeliyle tarihteki 12 iyon şehrinde biridir. Lebedos’un kurulduğu yarımada anakaraya 300 m uzunluğunda ve 250 m genişliğinde tek berzah ile bağlıdır.

  Küçük ve şirin bir belde olan ürkmezde doyasıya tatil yapabilirsiniz.

  Web Site: https://ürkmez.com
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Mart 2021

Bu Sayfayı Paylaş


Lütfen, anlamsız ve içeriksiz konuları foruma yazmayın.