Tanıtım Yazısı Nedir?

'5N1K Nedir?' forumunda Admin tarafından 6 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Artık yeni nesil web siteleri ve marka bilinirliği açısından uygulanan arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmaları; Kendi içinde birçok ipucu ve teknik içermektedir. Bunlardan en önemlisi nitelikli backlink yöntemi etkin bir seo yöntemi olup tanıtım yazısı da doğal backlink alma şeklidir.

  Tanıtım yazısı neden yazılır? konusunu kısaca açıklamakta fayda var.

  Tanıtım Yazısı Nedir?

  Birçok backlink verme yöntemi arasında belki de en bilineni tanıtım yazısıdır.

  Seo ile ilgilenen birçok insanın başvurduğu yöntemlerden biri olan tanıtım yazısı yöntemidir. Site, ürün, hizmet, marka veya içerik bilinirliğini arttırmak için farklı sitelerde yayınlanan; Bazı yazılar içerisinde ilgili anahtar kelimelere link çıkışı sağlanmasıyla, okuyucunun ilgili siteye yönlendirilmesidir.

  Genelde bilgi verme amacıyla yazılırlar ve çoğu haber niteliği taşır.

  Tanıtım yazıları, arama motorlarınca birer backlink olarak görülür ve backlink alan site, arama motorları nezdinde potansiyel otorite sahibi bir site konumuna gelir.

  Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

  Tanıtım yazısı hazırlanmadan önce yapılması gereken ilk şey backlink verilecek web sitesini incelemektir.

  Oluşturacağımız yazının ana konusunu belirleyebilmemizdeki en önemli faktör, şüphesiz sitenin analizini yapmak olacaktır. Site analizi yapıldıktan sonra tanıtım yazısı planlama kısmına geçilebilir.

  Tanıtım yazısı nasıl yazılır? sorusunun en kapsamlı cevabı, tanıtım yazısı yazmadan önce kafamızda bölüm bölüm yazı planı yapmak olacaktır. Bu bölümleri yazı konusu, başlık, içerik, kullanılacak anahtar kelimeler olarak sıralayabiliriz.

  Tanıtım Yazısı Konusunu Belirleme

  Backlink vereceğimiz siteye girerek genel tema analizi yapmamız en doğrusu olacaktır.

  Web site haber içerikli mi, kişisel blog mu ve hangi konuda hizmet veriyor gibi kıstasları gözlemlemek konu seçimimizde seçenekleri daraltacak; doğru ve kaliteli içeriği oluşturmamızda bize fayda sağlayacaktır.

  Tanıtım Yazısı Başlığı Belirleme

  Tanıtım yazısı başlığı belirleme kriteri de yine doğal olarak içeriğin konusuna göre yapılmalıdır.

  Başlık, en can alıcı noktayı ya da yazının genel temasını en net anlatacak şekilde belirlenmelidir. Konumuzla ilgili olarak belirlediğimiz anahtar kelimeyi, başlık içerisinde de geçirmek arama motorları tarafından daha da fark edilir olmak için yapılan stratejilerden biridir.

  Tanıtım yazısı başlığı belirleme hususunda belki de en önemli nokta, başlığın konuyla ilgili ve ilgi çekici olmasıdır. Başlık bir soruyla oluşturabilir ya da konuyla ilgili enler belirlenerek bu başlıkta ifade edilebilir. Örneğin, konumuzun araba modelleri olduğunu düşünecek olursak:
  • En Az Benzin Yakan Araba Modelleri
  • En Çok Satan Araba Markaları Nelerdir?
  Tarzında, okuyucunun araba almasa bile genel merakını cezbedecek başlıklar tercih edilebilir.

  Tanıtım Yazısı İçin Anahtar Kelime Belirleme

  Arama motoru sıralamasında üst sıralara çıkılmasındaki temel etken anahtar kelime kullanımıdır.

  Doğru yerlerde, doğru şekilde ve doğru sayıda kullanılan anahtar kelimeler, arama motorları tarafından sevilmekte ve sitenizin kalitesini arttırma konusunda yardımcı olmaktadır.

  Tanıtım yazısı için anahtar kelime belirleme noktasında empati yapılarak da sonuca ulaşılabilir.

  Örneğin yazdığınız yazının konusunu merak eden kullanıcı siz olsaydınız, arama motorunda arama yaparken hangi kelimeleri kullanırdınız? İşte bu noktada arama yapılabilecek kapasiteye sahip yazı içeriğiyle ilgili kelimeleri kullanmanın önemi devreye giriyor.

  Tanıtım yazısı ve site reklamı: https://www.websiteleri.online/
   
  Son düzenleme: 16 Ekim 2020

Bu Sayfayı Paylaş


Yerel ve sektörel alanda organik içerikli makale yazınız.