Neler yeni

Hoşgeldiniz. KOBİ Ajanda Sanayi Ticaret Forumu

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, öyleyse ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

JavaScript devre dışı. Daha iyi bir deneyim için, önce lütfen tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

Sanayici Maliyeti Hesaplayamıyor

Buraya Bakınız

Yeni Üye
Katılım
20 Aralık 2022
Mesajlar
7
Tepkime puanı
2
Puanları
3
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
EPDK'nın sanayide kullandığı elektrikte yüzde 50,8, BOTAŞ'ın sanayide kullandığı doğalgazda yüzde 49,5 artış olacağını açıklaması sanayiciyi zor durumda bıraktı. Sektör temsilcileri, sanayicinin artık maliyet hesabında çaresiz kaldığını söyledi. EPDK ve BOTAŞ, 1 Eylül'den itibaren açıkladıkları tarifelerle elektrik ve doğal gaz fiyatlarını artırdı. BOTAŞ Eylül 2022 tarifesinde konutlara dağıtılan doğalgaz yüzde 20,4, sanayiye dağıtım yüzde 50,8 ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgaz yüzde 49,5 arttı. Dolayısıyla sanayici maliyeti hesaplayamıyor. KOBİ'lerin kullandığı gaza uygulanan zam yüzde 47,6 olarak belirlendi.

Uluslararası enerji fiyatları​

Fiyat artışlarının gerekçesi olarak uluslararası enerji fiyatlarındaki artış gösterildi. EPDK ise konut elektriğini yüzde 20, sanayi abone grubunu yüzde 50 artırdı. EPDK'dan yapılan açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşının enerji fiyatlarında yarattığı artışa dikkat çekildi. EPDK kararı ile Ocak ve Haziran aylarında konut elektriğine sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 15 zam yapıldı. Elektrikte tüketim düzeyine göre farklı tarifeler uygulanmaktadır. Konutlarda en düşük tarife günlük 8 kwh, aylık 240 kwh ile uygulanmaktadır.

EPDK'dan yapılan açıklamada, ayda 100 kWh elektrik tüketen abonenin faturasının 173,46 TL olacağı belirtildi. EPDK, fiyat artışına ilişkin yaptığı açıklamada, uluslararası enerji fiyat artışlarının "küresel enerji krizi" olarak nitelendirildiğini vurguladı. Açıklamada, küresel piyasalarda enerji hammaddesi fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle özellikle son aylarda kesinleşen elektrik tarifeleri;

  • Konut ve tarımsal faaliyetler abone grupları için yüzde 20,
  • Kamu ve özel hizmet sektörü ile diğer aboneler için %30,
  • Sektör abone grubu için yüzde 50

Doğal gaza da zam yapıldı​

BOTAŞ'ın yayınladığı Eylül ayı tarifesinde fiyat artışının yapıldığı açıklandı. Açıklamada, konutlarda tüketilen gaza yüzde 80 oranında sübvansiyon verildiği belirtildi. BOTAŞ zammının gerekçesine ilişkin olarak, salgın sonrası talebin artmasıyla birlikte başlayan doğalgaz fiyat artışına dikkat çekilerek, bu duruma Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkisinin de eklendiği belirtildi.

“Müşterilere fiyat veremiyoruz”​

Son zamları değerlendiren sektör temsilcileri ve sanayiciler, maliyetleri hesaplamakta zorlandıklarını ve müşterilerine fiyat veremediklerini belirtti. Enerji zamlarının sanayiciler için ağır bir yük olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri, zamların yeniden değerlendirilmesini talep etti. TOBB Türkiye Gıda Sanayi Meclisi Başkanı Necdet Buzbaş, “Sektörün olmazsa olmazı elektrik ve doğalgaz. Gıda sanayinde bisküvi ve makarna gibi bazı alt sektörler doğrudan doğalgaza bağımlıdır. Doğalgaza yapılan her zam mutlaka ürünlere yansıyacaktır. Eylül ayı sonuna kadar fiyat artışlarının ürünlere yansıyacağını düşünüyoruz. Bunun nedeni ise kış mevsimine girerken fabrikalarda ısınma amaçlı olarak doğalgaz kullanılmasıdır. Daha yüksek oranda kullandıkça doğal gaz tüketimi artacak ve maliyetler artacaktır.”
 
Son düzenleme:
Üst Alt