Sanayi Alanında Kullanılan İş Eldivenleri

'Tekstil' forumunda Kobi Danışmanı tarafından 4 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

 1. Kobi Danışmanı

  Kobi Danışmanı Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  İş eldivenleri, iş dünyasında yaygın olarak kullanılan, iş güvenliği ekipmanlarının neredeyse en başında gelmektedir. Genellikle, iş ayakkabıları veya göz koruyucular kadar önemli görülmese de, iş güvenliği açısından son derece önem taşımaktadır. Dünyada, meydana gelen iş kazaları sonucunda, en çok yaralanan vücut bölümlerinin başında eller gelir.

  Yapılan istatistiklere göre, el yaralanması ile sonuçlanan kazaların, %70’inde çalışanların iş güvenliği eldiveni giymediği görülmüştür. Eldiven giydiği halde, eli yaralanan çalışanların ise yetersiz, hasarlı veya işe uygun olmayan tipte iş eldiveni giydiği görülmüştür. Kısaca, iş yaparken eğer gerekiyorsa, iş eldiveni kullanılmalıdır. İş eldiveninin, yapılan işe uygun olması önemlidir ki; Çünkü, işe uygun olmayan eldiven giymekle, hiç giymemek arasında bir fark bulunmamaktadır.

  Kobi Ajanda

  Sanayi Alanında Kullanılan İş Eldivenleri

  İş ortamlarında tehlikelere karşı, koruma sağlayan tek tip bir eldiven yoktur. Bu nedenle, ihtiyaç duyulan eldiven tipi çok iyi seçilmelidir. En çok yapılan hataların başında, pahalı eldivenlerin her türlü tehlikeye karşı koruduğu düşünülmektedir. Bazı pahalı iş eldivenleri, modern tarzda günlük kullanıma uygun, deri iş eldiveni benzeri tasarımla üretilir ancak, koruma sağlama konusunda çok başarılı diyemeyiz. İş eldivenleri, teknik özelliklerinin yanında yapıldığı malzemeler kalitesini belirleyen unsurlardandır.

  Bir İş Eldiveni; çalışanın eline uygun ölçüde olmalıdır, Çalışılan nesneyi iyi kavramalıdır, Nefes alabilen yapıda olmalıdır, Uzun ömürlü ve dayanıklı olmalıdır.

  Ucuz iş eldivenleri bu tür özellikleri taşımadığı da bilinmelidir.

  İhtiyacınıza uygun, eldiven türünü bulduktan sonra eldiven seçimi yaparken mutlaka, bu tür özelliklere dikkat etmenizde fayda vardır. Kesici, aşındırıcı, yıpratıcı ve benzer maddeler ile çalışanlara verilecek, iş eldiveni; ellik, el kılıfı ve benzer el koruyucularının dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmalıdır.

  Yine aynı şekilde, zehirli maddelerle çalışan işçilere ve ellerin sürekli su içinde bulunduğu işlerde, çalışan işçilere verilecek iş eldiveni lastik, latex veya lateks benzeri materyallerden, üretilmiş ve uygun eldivenler olmak zorundadır. İş eldiveni, sanayi kullanımı için geliştirilmiş özellikli iş güvenliği ürünüdür. Kaynakçı eldiveni, camcı eldiveni, kesilmeye karşı dayanıklı eldiven, ısıya dayanıklı eldiven veya kimyasallara karşı dayanıklı eldiven olabileceği gibi genel amaçlı nitril eldiven de olabilir.

  Web Site: https://www.anadolukobi.web.tr/
   
  Son düzenleme: 30 Temmuz 2021
  Akdeniz bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş