Sanayi alanında kullanılan iş eldivenleri

'Tekstil' forumunda Admin tarafından 4 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  İş eldiveni günümüz iş dünyası alanında yaygın olarak kullanılan iş güvenliği ekipmanlarının neredeyse en başında gelmektedir. Genellikle iş ayakkabıları veya göz koruyucular kadar önemli görülmese de iş güvenliği açısından son derece önem taşımaktadır. Dünyada meydana gelen iş kazaları sonucunda en çok yaralanan vücut bölümlerinin başında eller gelir. Yapılan istatistiklere göre el yaralanması ile sonuçlanan kazaların %70’inde çalışanların iş güvenliği eldiveni giymediği görülmüştür.

  Eldiven giydiği halde eli yaralanan çalışanların ise yetersiz, hasarlı veya işe uygun olmayan tipte iş eldiveni giydiği görülmüştür. Kısaca iş yaparken eğer gerekiyorsa iş eldiveni kullanılmalıdır.

  İş eldiveninin yapılan işe uygun olması da en az o kadar önemlidir ki; Çünkü işe uygun olmayan eldiven giymekle hiç giymemek arasında bir fark bulunmamaktadır.

  industrial-1636393_1200.jpg

  Sanayi Alanında Kullanılan İş Eldivenleri

  İş ortamlarında tehlikelere karşı koruma sağlayan tek tip bir eldiven yoktur.

  Bu nedenle ihtiyaç duyulan eldiven tipi çok iyi seçilmelidir.

  En çok yapılan hataların başında pahalı eldivenlerin her türlü tehlikeye karşı koruduğu düşünülmektedir. Bazı pahalı iş eldivenleri modern tarzda günlük kullanıma uygun deri iş eldiveni benzeri tasarımla üretilir ancak koruma sağlama konusunda çok başarılı diyemeyiz. İş eldiveni teknik özelliklerinin yanında yapıldığı malzemeler de kalitesini belirleyen unsurlardandır.

  Bir İş Eldiveni ; Çalışanın eline uygun ölçüde olmalıdır, Çalışılan nesneyi iyi kavramalıdır, Nefes alabilen yapıda olmalıdır, Uzun ömürlü ve dayanıklı olmalıdır.

  Ucuz iş eldivenleri bu tür özellikleri taşımadığı da bilinmelidir.

  İhtiyacınıza uygun eldiven türünü bulduktan sonra eldiven seçimi yaparken mutlaka bu tür özelliklere de dikkat etmenizde fayda vardır.

  Kesici, aşındırıcı, yıpratıcı ve benzer maddeler ile çalışanlara verilecek iş eldiveni; ellik, el kılıfı ve benzer el koruyucularının dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmalıdır.

  Yine aynı şekilde zehirli maddelerle çalışan işçilere ve ellerin sürekli su içinde bulunduğu işlerde çalışan işçilere verilecek iş eldiveni lastik, latex veya lateks vb. materyallerden üretilmiş ve uygun eldivenler olmak zorundadır. İş eldiveni, sanayi kullanımı için geliştirilmiş özellikli iş güvenliği ürünüdür.

  İş eldiveni; kaynakçı eldiveni, camcı eldiveni, kesilmeye karşı dayanıklı eldiveni, ısıya dayanıklı eldiveni veya kimyasallara karşı dayanıklı eldiveni olabileceği gibi, genel amaçlı nitril eldiveni de olabilir.
   
  Son düzenleme: 18 Ağustos 2020
  Akdeniz bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş


Yerel ve sektörel alanda organik içerikli makale yazınız.