Reklam ve tüketici hakları

'Karma Makale' forumunda Admin tarafından 18 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Tüketici bir ürün veya hizmeti özel amaçları için satın alan ve kullanan kişilerdir. Reklam sektörü için tüketici hedef kitleyi oluşturur. Reklamlar tüketiciye yönelik yapılmaktadır.

  Tüketiciler bir ürün veya hizmet hakkında reklamlara bakarak bilgi edinirler. Buna göre seçme özgürlükleri vardır. Reklamların tüketiciyi mal hakkında doğru ve sağlıklı bilgilendirmesi esastır. Reklamların hedef kitlesi olan tüketicilerin belli hakları vardır. Tüketicinin sağlık ve güvenliğinin korunması, ürün veya hizmetler hakkında bilgilendirilmesi, ekonomik çıkarlarının korunması, tüketici zarara uğrarsa telafi edilmesi, örgütlenme ve temsil edilme hakları başlıca tüketici haklarıdır.

  115315.jpg

  Reklam ve tüketici hakları

  Tüketicinin satın alacağı ürün veya hizmetlerle ilgili ve bu ürünleri satan firmalarla ilgili doğru ve yeterli derecede bilgilendirilmesi gerekir. Reklamlar bu bilgilendirme sürecini kapsar. Reklamlar ürün ve hizmetlerle ilgili kullanım amaçları, özellikleri, elde edilebilirliği konularında güvenilir ve sağlıklı bilgiler vermelidir. Reklamın amacı sadece hedef kitleye o ürünü veya hizmeti satmak veya bir imaj oluşturmak olmamalıdır. Ürün hakkında doğru bilgiler vermelidir.

  Uluslar arası Tüketici Birlikleri Örgütü tüketicinin korunması için temel ilkeler belirlemiştir. Buna göre tüketicilerin bilgi edinme hakkı vardır. Ayrıca sağlık ve güvenliklerinin korunması hakkı vardır. Tüketiciler bir ürün veya hizmetle ilgili sağlıklı bilgi edinme haklarına ve sağlık ve güvenliklerine bu ürün ve hizmetlerin zarar verici olmaması gereklidir.

  Tüketiciler kendi aralarında örgütlenme hakkına da sahiptir. Çeşitli dernekler ve kurumlarla desteklenirler ve örgütlenebilirler. Tüketiciler örgütlenerek hakları olan ekonomik çıkarlarının korunmasını sağlarlar. Tüketiciler ürün veya hizmetlerden dolayı uğradıkları zararları telafi edilmesi hakkına da sahiptirler. Firmalar zararları telafi etmelidirler. Ayrıca tüketiciler sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına da sahiptir. Bunlara dayanarak üreticiler ve pazarlamacılar bu maddeleri göz önünde bulundurarak reklam yaparlar.

  Tüm bu haklar tüketiciyi koruma altına alır. Çünkü tüketicinin aldığı ürün veya hizmetlerde ayıp olmamalıdır. Satın alınan ürün veya hizmetlerin ambalajında, kullanım klavuzunda ve reklamlarında vaad edilen özellikleri taşıması gerekir.

  Tüketici haklarının üreticiler, sunucular ve pazarlayıcılar tarafından da bilinmesi gereklidir. Bir ürünün veya hizmetin sürekliliğinin sağlanması tüketici gözünde güvenilir olmasına bağlıdır. Reklamların ürünü ve kullanımı tam olarak vermelidir. Kullanılması gereken ek malzemeler veya özel bir kullanımı veya işlevi varsa onları da belirten reklamlar yapılmalıdır.Ürün veya hizmetin kullanım sonuçları da net olarak verilmelidir.

  Tüketici bilincinin yaygınlaşma sürecinde reklamlardaki etik ilke ve değerler öne çıkmaktadır. Günümüzde o kadar çok çeşit vardır ki ve piyasada rekabet o kadar güçlüdür ki firmaların tüketiciyi kaybetmemesi gerekir. Pazarlama iletişimi bir ürünü veya hizmeti piyasada tutundurma ilkesine dayanır. Ürün veya hizmetlerin tüketiciye sunumu ve iletişimin sağlanması reklamlar aracılığıyla olur. Bir ürün veya hizmet satıcısı tarafından reklamlar aracılığıyla veya ambalajında ya da kılavuzunda bulunan açıklamalar ürünle bağdaşmıyorsa o zaman o ürün veya hizmet ayıplıdır.

  Tüketici aldığı ürün veya hizmetle ilgili vaad edilen faydayı görmüyorsa o ayıplı mal veya hizmeti değiştirme veya iade etme haklarına sahiptir.

  https://www.kobiajanda.com/
   
  Son düzenleme: 28 Ağustos 2019


Sektörel Makale Forumuna, Organik Makaleler Yazınız!