Reklam Ve Tüketici Hakları

'Karma Makale' forumunda Kobi Danışmanı tarafından 18 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. Kobi Danışmanı

  Kobi Danışmanı Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Tüketici bir, ürün veya hizmeti, özel amaçları için satın alan ve kullanan kişilerdir. Reklam sektörü için tüketici, hedef kitleyi oluşturur. Reklamlar, tüketiciye yönelik yapılmaktadır. Tüketiciler, bir ürün veya hizmet hakkında, reklamlara bakarak bilgi edinirler. Buna göre seçme özgürlükleri vardır.

  Reklamların, tüketiciyi mal hakkında, doğru ve sağlıklı bilgilendirmesi esastır. Reklamların, hedef kitlesi olan tüketicilerin, belli hakları vardır. Tüketicinin, sağlık ve güvenliğinin korunması, ürün veya hizmetler hakkında bilgilendirilmesi, ekonomik çıkarlarının korunması; tüketici zarara uğrarsa telafi edilmesi, örgütlenme ve temsil edilme hakları, başlıca tüketici haklarıdır.

  Kobi Ajanda

  Reklam ve Tüketici Hakları Nedir?

  Tüketicinin, satın alacağı ürün veya hizmetlerle ilgili ve bu ürünleri satan firmalarla ilgili doğru ve yeterli derecede bilgilendirilmesi gerekir. Reklamlar, bu bilgilendirme sürecini kapsar. Reklamlar, ürün ve hizmetlerle ilgili kullanım amaçları, özellikleri, elde edilebilirliği konularında güvenilir ve sağlıklı bilgiler vermelidir. Reklamın amacı, sadece hedef kitleye ürün veya hizmeti satmak veya bir imaj oluşturmak olmamalıdır. Ürün hakkında, doğru bilgiler vermelidir.

  Uluslararası Tüketici Birlikleri Örgütü tüketicinin korunması için temel ilkeler belirlemiştir. Buna göre tüketicilerin bilgi edinme, sağlık ve güvenliklerinin korunma hakkı vardır. Tüketiciler, ürün veya hizmet ile ilgili sağlıklı bilgi edinme haklarına, hizmetlerin güvenliklerine zarar verici olmaması gereklidir.

  Tüketiciler, kendi aralarında örgütlenme hakkına da sahiptir.

  Çeşitli dernekler ve kurumlarla desteklenerek örgütlenebilirler. Tüketiciler, örgütlenerek hakları olan ekonomik çıkarlarının korunmasını sağlarlar. Tüketiciler, ürün veya hizmetlerden dolayı, uğradıkları zararların telafi edilme hakkına sahiptirler. Firmalar, zararları telafi etmelidirler. Tüketiciler ayrıca, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Bunlara dayanarak, üreticiler ve pazarlamacılar, bu maddeleri göz önünde bulundurarak reklam yaparlar.

  Tüm bu haklar, tüketiciyi koruma altına alır.

  Tüketicinin aldığı, ürün veya hizmetlerde ayıp olmamalıdır. Satın alınan, ürün veya hizmetlerin ambalajında, kullanım kılavuzunda ve reklamlarındaki özellikleri taşıması gerekir.

  Tüketici hakları üreticiler, sunucular ve pazarlayıcılar tarafından da iyi bilinmesi gerekir. Bir, ürünün veya hizmetin sürekliliğinin sağlanması, tüketici gözünde güvenilir olmasına bağlıdır. Reklamların, ürünü ve kullanımını tam olarak vermelidir. Kullanılması gereken, ek malzemeler veya özel bir kullanımı veya işlevi varsa, onları belirten reklamlar yapılmalıdır.

  Ürün veya hizmetin, kullanım sonuçları net olarak verilmelidir. Tüketici bilincinin yaygınlaşma sürecinde, reklamlardaki etik, ilke ve değerler öne çıkmaktadır.

  Günümüzde, o kadar çok ürün vardır ki, piyasada rekabet o kadar güçlüdür ki, firmaların tüketiciyi kaybetmemesi gerekir. Pazarlama iletişimi bir, ürünü veya hizmeti piyasada tutundurma ilkesine dayanır. Ürün veya hizmetlerin, tüketiciye sunumu ve iletişimin sağlanması, reklamlar aracılığıyla olur. Bir, ürün veya hizmet satıcısı tarafından, reklamlar aracılığıyla veya ambalajında ya da kılavuzunda bulunan açıklamalar, ürünle bağdaşmıyorsa o zaman, o ürün veya hizmet ayıplıdır.

  Tüketici, aldığı ürün veya hizmetle ilgili vaat edilen faydayı görmüyorsa, o ayıplı mal veya hizmeti değiştirme veya iade etme haklarına sahiptir.

  Web Site: https://www.reklamdio.com/
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2021

Bu Sayfayı Paylaş