Reklam Neden Yapılır?

'Reklam' forumunda Yönetici tarafından 2 Ekim 2020 tarihinde açılan konu


 1. Yönetici

  Yönetici Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Pazarlama iletişimi öğeleri içinde, üzerinde en çok konuşulan ve belkide kendisinden en çok şey beklenen reklamdır. Reklam, gerek üreticiler gerekse de tüketiciler için önemli bir unsur haline gelmiştir. Reklamın, bu kadar önem kazanması ve günlük hayatın içine bu kadar girmesi ile farklı açılardan bir çok tanımın yapılmasına imkan sağlamıştır. Reklam neden yapılır, kısaca göz atalım.

  Bir işin, fikrin, ürün veya hizmetin para karşılığında; Kitle iletişim araçlarının denetiminin kullanılmasıyla, önceden belirlenen hedef kitlede istenen yönde tutum ve davranış sağlama faaliyetleridir. Tüketici merkezli yaklaşımlar açısından reklam; Tüketiciye üretilen, ürün ve hizmetler hakkında, yeterli ve doğru bilgiyi çeşitli kitle iletişim araçlarıyla iletmektir. Bir başka görüşe göre ise reklam: ‘Bir ürünün veya hizmetin, bir kurumun, bir kişinin veya fikrin kimliği belli sorumlusunca tarifesi önceden belirlenmiş bir bedel ödenerek, kitle iletişim araçları ile kamuoyuna olumlu bir biçimde tanıtıp benimsetilmesidir.

  İletişim Açısından Reklamlar

  Bir malın, bir hizmetin veya bir fikrin, bedeli verilerek ve bedelinin kimin tarafından ödendiği anlaşılacak biçimde yapılan, yüz yüze satış (kişisel satış) dışında kalan tanıtım etkinlikleridir.

  Reklam, iletişim amacını gerçekleştirmeye yönelik bir araçtır.

  Bu doğrultuda reklam üretici firmaların, tüketici ya da aracı kuruluşlara; Ürünleri, hizmetleri, hizmetlere, ilişkin bilgi vermesini sağlayan ürünün, tüketicisi veya satıcısı olmaların sağlayan bir süreçtir.

  Reklam Neden Yapılır?

  Bir işletmenin, ürün ve hizmetleri hakkında hedef kitleleri, satın alma eylemine yöneltmek ve işletme imajını bu kitleler üzerinde oluşturabilmek; medyada, yer ve zaman satın alma yoluyla gerçekleştirdiği ikna etme faaliyetleridir. Reklamın ele aldığı, mal ve hizmetleri hoşa giden tarafları ile tanıtarak kişilerde yeni ihtiyaçlar yaratmayı amaçlar. Ancak, bu talep yaratılırken yüz yüze iletişim yerine büyük kitlelere aynı anda ulaşabilmek için kitle iletişim araçlarını kullanmaktadır.

  Reklamcılığı şöyle tanımlayabiliriz; bir mal veya hizmetin sürüleceği, piyasası ve bu mal veya hizmetin alıcısı olacakları tarafından tanınması için yapılacak araştırmalar, reklam amacının, reklam giderlerinin ve mesaj türlerinin tasarlanması, reklam bütçesi, reklamın ne zaman yapılacağı, hangi iletişim araçlarının kullanılacağı konusundaki, kararlar ve reklam içeriğinin hazırlanması gibi faaliyetlerin bütünüdür.

  Bu bilgilerden yararlanarak, reklamın özelliklerini şöyle sıralamak mümkün;
  • Pazarlama iletişimi içersinde yer alan bir öğedir.
  • Belirli bir ücret karşılığında yapılır.
  • Tüketiciye (hedef kitleye) doğru akan bir iletiler bütünüdür.
  • Bir kitle iletişimidir.
  • Reklamı yapan kişi, kurum ve kuruluş bellidir.
  • Tüketici bilgilendirilmeye ve ikna edilmeye çalışılır.
  Reklamın mesajlarında mallar, hizmetler, vaatler, ödüller ve sorunlara çözümler vardır. Pazarlama iletişimi öğeleri ile işletmenin belirlediği pazarlama stratejisi doğrultusunda saptanan, pazarlama hedeflerine ulaşmak için koordineli olarak çalışır. Reklam nedir? Hakkında yapılan açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

  Web Site: https://www.reklamdio.com/
   
  Son düzenleme: 13 Temmuz 2021

Bu Sayfayı Paylaş


Lütfen, anlamsız ve içeriksiz konuları foruma yazmayın.