Personel destekleri nelerdir?

'Haberler' forumunda Admin tarafından 30 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Kobi’lerimizin işlerini yürütmek ve sürdürmek adına olmazsa olmazları çalıştırdıkları personellerdir. Nitelikli, tecrübeli personelin katkısı da işletmelerin faaliyetlerini sürdürmek adına çok önemlidir.

  Deneyimli personel çalıştığı firmaya katkısı o firma için çok önemlidir. Nitekim firmaların işleri kötüye gittiğinde küçülme yönünde bir politika sergilediklerin de ilk aşamada personel çıkartma girişimlerinde bulunsalar da nitelikli personel bulmakta da sıkıntı çektikleri de aşikârdır. Kurumlarımız firmaların personel maliyetlerini hafifletmek istihdama katkı sağlamak ve firmaların gelişmesine katkı sağlayacak nitelikli personeller istihdama etmeleri için bazı desteklerle istihdamı teşvik etmektedir.

  Bu desteklerden bazıları maaş ve sigorta prim desteğidir.

  KOSGEB girişimcilik desteği içerisinde bulunan işletme giderleri desteğinde çalışanın maaşının desteği alınabilir. Aynı zamanda genel destek programı içerinde üniversite mezunu personel için nitelikli eleman desteği programından 2 personelin maaşı destek kapsamında alınabilir.

  Yine KOSGEB tarafından desteklenen AR-GE inovasyon endüstriyel destek programı, İşbirliği güç birliği destek programı, KOBİ proje destek programı kapsamında da ortalama yüzde 40 oranında personel maşı desteği alabilirler.

  Bunun yanında ab hibe projeleri, TÜBİTAK projeleri, Kalkınma ajansı projeleri içersinde personel maaşı desteği alabilmektedir.

  Sadece maaş desteği olarak değil Kobi’ler için personellerin SGK prim maliyetleri de kurumlar tarafından desteklenmektedir.

  Örnek vermek gerekirse iş-kurdan geri dönük 6111 sayılı kanun çerçevesinde 6 ay işsiz çalışmayan personellerin 6 aydan 48 aya kadar personelin niteliğine göre asgari ücret üzerinden prim desteğinin yarısına yakın oranında destek alabilirler.

  Yine ar-ge projelerinde çalışacak personellerin sigorta ve maaş destekleri de bulunmaktadır.
  Yatırım teşvik mevzuatına göre de yatım bölgelerine göre de yatırım içerinde alınacak personellerin asgari ücret üzerinden SGK işveren primlerinin de 2 yıl ile 12 yıl arası desteklendiğini unutmamak gerekir.

  İşletmelerimiz için personel alımlarında bu desteklerden yararlanarak hem maliyetlerini düşürebilecekleri hem de istihdama katkı sağlayacaklarını unutmamalıdır.

  Gelin size aşağıda ne kadar destek alabilirsiniz kısaca bir örnek üzerinden anlatalım.
  Eskişehir’de makine imalatı üzerine işletme açan Ali Bey, KOSGEB girişimcilik desteğiyle işletmesini açtı. Girişimcilik destek programı içerindeki işletme giderleri desteğiyle yüzde 60 oranında 12 ay boyunca alacağı destek içerisinde çalıştıracağı personele aylık 1000 TL maaş ödemesi yapacak.

  1000 TL’nin yüzde 60’ı = 600 TL . 600 TL X 12 = 7200 TL destek alabilir.

  Aynı zamanda Ali Bey Makine mühendisi personel çalıştırmak istiyor Personeline 3000 TL maaş verecek. KOSGEB nitelikli eleman destek programı çerçevesinde maaşının yüzde 50 oranında toplam 20000 TL kadar destek alabilecek

  Yani 3.000 TL yüzde 50’si 1500 TL 20.000 TL/ 1500TL = 13 ay boyunca destek alabilecek.
  Ali bey personellerini asgari ücret üzerinden personel istihdam ettiğinde 6111 sayılı kanun gereğince ise 219,56 TL’lik kısmı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır.

  Yukarıda Örneklerle bazı tutarları anlatmaya çalıştık tabi ki bu destekleri almak için ilgili mevzuatlar gereğince bazı özelliklerin yerine getirilmesi gerekiyor. Çok teknik konular olduğu için burada detaylı açıklayamıyoruz. Detayları öğrenmek için ise deneyimli kişilerden bilgi alabilirsiniz.

  Unutmayın bilinçli şekilde desteklerde düşünerek yatırımlarına yön verirseniz daha az maliyetli şekilde faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz.
   
  Son düzenleme: 31 Mart 2019
  birkobi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş


Ticari Tartışma Forumuna Organik Makaleler Yazınız!