Neler yeni

Hoşgeldiniz. KOBİ Ajanda Sanayi Ticaret Forumu

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, öyleyse ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

JavaScript devre dışı. Daha iyi bir deneyim için, önce lütfen tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

Meslekler ve Meslek Tanımı Nelerdir?

Buraya Bakınız

Yeni Üye
Katılım
20 Aralık 2022
Mesajlar
7
Tepkime puanı
2
Puanları
3
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Meslek, herhangi bir alana veya sektöre olan ilginizi ifade eden genel bir terimdir. Meslek, değerlendirilebilir bir şey için tasarlanmaktan ve ardından eğitimden bahsetmek için kullanılan bir hedeftir. Toplumdaki mesleklerden bahsederken kullanılan birkaç terim vardır. "Meslek" kelimesinin anlamı, deneyimler için çok önemlidir. Böylece daha detaylı ve doğru bir şekilde tartışılabilir. Sistematik bilgi ve belirli bir eğitim temelinde üretilecek ve inşa edilecek ürünleri sunmak, belirli bir iş demektir. İnsanların doğru mesleği seçmesi neden önemlidir?

Her mesleğin tanımları ve görevleri vardır​

Mesleki eğitim ve öğretim sistemlerine erişimi sağlayacak yeni bir meslek edinmeyi planlama olanağı sağlar. Meslek, toplumun hizmet ihtiyaçlarını karşılar. Örneğin sağlık, güvenlik, eğitim gibi toplumsal bir ihtiyaç, her toplumda bu hizmeti verecek birçok mesleği zorunlu kılmaktadır. Meslek, kişinin sadece kendi tatmini için değil, başkalarının yararı için de yaptığı bir meslektir. Bir doktor sadece hizmeti karşılığında aldığı para için değil, insanların sağlığı için de çalışır. Öğretmen okuma ve yazma, bir eğitim ve beceri öğretildiği için mutludur. Bu, sistematik eğitim yoluyla kazanılan özel bilgi ve beceriye bağlıdır.

Meslekler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız size birkaç meslek hakkında bilgi verebilirim. Meslek kişinin yaptığı iştir. Meslekler kişilerin yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre değişebilmektedir. Örneğin, bir doktor insan sağlığını korumak ve geliştirmekle ilgilenirken, bir mühendis fiziksel ve teknolojik sistemleri tasarlamak ve inşa etmekle ilgilenir. Bir öğretmen ise öğrencilerine bilgi ve beceri öğretir.

Bazı popüler meslekler şunlardır:

Doktor:
Sağlık alanında çalışan kişiler. İnsanların fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak ve geliştirmek için çalışırlar.

Mühendis: Fiziksel ve teknolojik sistemleri tasarlamak ve inşa etmekle ilgilenen kişiler. Örneğin elektronik, bilgisayar, makine, jeoloji ve yapı mühendisleri gibi farklı alanlarda çalışabilirler.

Öğretmen: Öğrencilerine bilgi ve beceri öğreten kişi. Öğretmenler okullarda ve diğer eğitim kurumlarında çalışırlar.

Avukat: Hukuki konularda danışmanlık ve avukatlık yapar. Örneğin kişilerin haklarının korunması, mülkiyet haklarının korunması, boşanma ve ayrılık gibi konularda hukuki yardım ve destek vermektedir.

Operatör: Bir işi yürüten kişiler. Örneğin, bir mağazanın sahibi veya bir restoranın yöneticisi gibi işletmelerin yönetimi ile ilgilenirler.

Bunlar sadece birkaç örnek, ancak mesleklerin sayısı çok fazla ve her biri farklı beceri ve ilgi gerektiriyor. Kendinize uygun bir meslek bulmak istiyorsanız becerilerinizi dikkate alarak arayışlarınıza başlayabilirsiniz.

Meslekler iyi bir uzmanlıktır​

Bir mesleğin meslek olabilmesi için kişinin mesleğe girmeden önce bu mesleği icra etmesini sağlayacak bilgi, beceri ve tutumları kazanmış olması gerekir. Bu profesyonel kadro toplum tarafından “uzman” olarak görülür ve o hizmette kişiye güveni tamdır. Bu meslekler, araştırma ve deney yoluyla geliştirilir ve zaman içinde birçok benzersiz tekniğe sahiptir. Pek çok insan gibi o da araştırma ve deneyler sonucunda bir bilgi veya kültür edinir. Eğitim yoluyla nesilden nesile aktarılan bu bilgi, süreç içerisinde mesleğe özgü bir tekniğin geliştirilmesine veya yeni bir tekniğin keşfedilmesine yol açmaktadır. Her meslek kar elde etme çabasıdır. Çalışanlar ticaret mesleğinden elde ettikleri yasal gelirleri ile devam etmektedirler. İnsan için kabul edilmesi veya kabul edilmesi gereken kendi değerleri ve etik kuralları vardır. Meslek mensupları bu değer ve ilkeye göre hareket ederler. Detaylı bir meslek listesi hazırlıyoruz. Türkiye'nin en iyi profesyonel aktivitelerini buradan takip edin.
 
Son düzenleme:
Üst Alt