Meslek Nedir Ve Nasıl Yapılır?

'Meslek' forumunda Kobi Danışmanı tarafından 15 Ocak 2022 tarihinde açılan konu

 1. Kobi Danışmanı

  Kobi Danışmanı Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Meslek, insanın yaşamını sürdürebilmek için yaptığı ve genellikle yoğun bir eğitim, çalışmayı gerektiren sürecin sonunda kişilerin kazandığı unvanın adıdır. Her meslek, o mesleğin değeri, gelişim, lisanslanma ve diğer birçok insan açısından tanınmasını sağlayan bir kuruluşa sahiptir.

  Her bir meslek için tanım ve görev alanı vardır.

  Kullanılan araç ve gereç, mesleğin gerektirdiği özellik, çalışma ortamı ve koşulu, çalışma alan, iş bulma imkânı ve meslek eğitimi verilen yerin başında gelir. Meslek eğitimi ve eğitim süresi, meslek için ilerleme ya da yeni meslek seçebilme imkânı tanır. Türkiye'de, iş dünyası veya bir meslek, toplumun bir gereksinimini karşılar.

  Örneğin, sağlık, güvenlik ve eğitim gibi toplumsal bir ihtiyaç, her toplumda bu hizmeti sunacak, birçok mesleği gerekli kılar. Ayrıca, meslek kişinin sadece kendi doyumu için değil, aynı zamanda başkalarının yararı için de yaptığı bir uğraştır. Bir doktor mesleğini sadece hizmet karşılığı aldığı para için değil, insanların sağlıklı olması için çalışır. Bir öğretmen, okuma yazma öğrettiği öğrencilerin kazandığı yaşamı yönetme becerisinden mutluluk duyar. Meslek, sistemli bir eğitim ile kazanılmış, özel bilgi ve beceriye dayalıdır.

  Meslekler, İyi Bir Uzmanlık Alanıdır.

  Bir mesleğin, meslek olabilmesi için mesleğe girmeden önce kişinin, bu mesleği icra edebilmeyi sağlayan bilgi, beceri ve tutum kazanmış olması gereklidir. Meslek elemanı toplum tarafından bir “uzman” olarak görülmekte ve o hizmette, kişiye tam bir güven duyar. Bu meslekler, araştırma ve deney ile geliştirilir ve zaman içinde kendine özgü birçok tekniğe sahip olur. Ayrıca, birçok insan gibi araştırma ve deney sonucu, bir bilgi ve kültür birikimine sahip olur. Eğitim yolu ile kuşaktan kuşağa aktarılan bu bilgi birikimi, zaman içinde mesleğe özgü tekniğin, gelişmesine ya da süreç içinde yeni tekniğin, keşfedilmesine yol açar.

  Her meslek, kazanç elde etmek için yapılan uğraştır. Meslek elemanı, yaşamını meslekleğinden elde ettiği, yasal gelir ile sürdürür. Ayrıca, insanlar için kabul edilmiş ya da kabul edilecek bütün uğraşın, kendine özgü değer ve etik ilkeleri vardır. Bir mesleğin üyeleri, bu değer ve ilke doğrultusunda davranır.

  Türkiye'de, Öne Çıkan Ve En İyi Meslekler.
   
  Son düzenleme: 16 Ocak 2022

Bu Sayfayı Paylaş