Marka ve Tescilinin Önemi

'Haberler' forumunda Admin tarafından 29 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Sınai mülkiyet anlamında marka; Bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil, sözcükler, şekiller, harfler gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen her türlü işaret markadır.

  Anlamda Marka

  Bir ürünün ismi, ticari logosu, ambalajı içgüdüsel bir şekilde marka olduğunu düşündüğünüz tüm unsurları barındırmasına rağmen, gerçekte henüz marka mevcut değildir. İsimler, logolar ve ambalajlar markanın maddesel damgalarıdır. Henüz geçmişi olmayan ürünler içi boş ve anlamdan yoksundur.

  Maddesel damgalar müşteri memnuniyeti, reklam, tanıtım ve zaman ile markaya dönüştürür.

  Marka Çeşitleri;

  Ticaret Markaları
  — Hizmet Markaları
  — Ortak Markalar
  — Garanti Markaları
  — Alt Markaları

  Ticaret Markaları

  Bir işletmenin imalatını ve/veya ticaretini yaptığı malları, başka işletmelerin mallarından ayırt etmeye yarayan işaretlerdir.

  Hizmet Markaları

  Hizmet sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların kendilerini tanıtmak amacıyla kullandıkları isim ve/veya işaretlerdir.

  Ortak Markalar

  Üretim veya ticaret veya hizmet işletmelerinden oluşan bir grup tarafından kullanılmak üzere, grubu oluşturan işletmelerin mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir.

  Garanti Markaları

  Marka sahibinin veya marka sahibine bağlı olan bir işletmenin mal veya hizmetlerinde kullanılmak koşuluyla, marka sahibinin kontrolü altında birçok işletme tarafından o işletmelerin ortak özelliklerini, üretim usullerini, coğrafi menşelerini ve kalitesini garanti etmeye yarayan işaretlerdir.

  Alt Markalar

  Çok yönlü hizmet veren ve çeşitli ürün üreten veya pazarlayan tacirler, ürünlerinde ve hizmetlerinde belirli bir kalite yakaladıklarında müşterilerinde bir tür marka bağlılığını oluşturmak isterler. Tüm alt ürünlerine ana markalarına benzer markalar kullanırlar. (forum)

  Marka Tescilinin Önemi

  Marka olmak ve marka oluşturmanın zorluklarını her şirket yaşamaktayız.

  Ticari alanda kurulduğu günden beri aynı isim / markayla faaliyet göstermek çok önemlidir.

  Güven ve devamlılık sonucu oluşturulan markalar ancak TPE’DE marka tescili yapılmak suretiyle hukuki ve maddi koruma altına alınabilmektedirler.

  Ülkemizde 1995 yılının 12. ayında Türk Patent Enstitüsü (TPE) kuruldu.

  Bu tarihten itibaren şirketler, şahıslar isimlerini ancak TPE’ye tescil ederek hukuki korumalardan yararlanabilmektedirler.

  İsminizin / Markanızın Ticaret Odası, Meslek Odası, Vergi dairesine kayıtlı olması tarafınıza kazanılmış bir hak sağlamaz. Firmanız güçlü olsa da rakipleriniz veya tamamıyla tesadüf eseri bir başka firma isminizi / markanızı / ürünlerinizi TPE’ye tescil ettirirse hukuki, cezai ve maddi yaptırımlar yaşabilirsiniz.

  Kendi markanızı kullanırken hukuk karşısında marka hırsızı durumuna düşmemek için markanızı mutlaka TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ nezdinde tescil ettiriniz.
   
  Son düzenleme: 9 Eylül 2020

Bu Sayfayı Paylaş


Ticari Tartışma Forumuna Organik Makaleler Yazınız!