Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor?

'5N1K » Ne Zaman?' forumunda Kobi Danışmanı tarafından 7 Ocak 2022 tarihinde açılan konu

 1. Kobi Danışmanı

  Kobi Danışmanı Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Lozan Antlaşması; İsviçre’nin Lozan şehrinde, 24 Temmuz 1923’te, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Romanya, Japonya, Yunanistan, Yugoslavya, Portekiz, Bulgaristan ve Belçika temsilcileri ile TBMM temsilcileri arasında Beau-Rivage Palace’ta imzalanmıştır. Lozan Antlaşması, 6 Ağustos 1924 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Ön söz olarak, özellikle “devletlerin istiklal ve hâkimiyetine saygı gösterilmesi” ifade edilmiştir.

  • 2023 de Lozan anlaşması bitiyor mu?
  • Lozan Antlaşması gizlenen maddeleri var mı?
  • Lozan Antlaşması kaç maddeden oluşuyor?
  • Barış Antlaşmasının bizim için önemi nedir?
  • Barış Antlaşmasının diplomatik başarıları nelerdir?
  • Barış Antlaşması 129 maddeleri nelerdir?
  • Barış Antlaşması hangi savaşın sonucunda imzalandı?
  • Lozan'da Boğazlar sorunu nasıl görüşüldü?
  • Barış Konferansında ele alınan konular nelerdir? Devam edecek.

  Sevr antlaşması‘da tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır.

  İmzalanan barış anlaşması protokol, 16 adet sözleşme, beyanname, nihai senet ve barış antlaşmasının esas nüshasından oluşmaktadır. Savaşı bitiren bu antlaşma ile Türkiye ekonomik özgürlüğüne kavuşmuştur.

  Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesine bağlı kalınarak, Lozan Barış Antlaşması’nın bütün maddelerine uyulması, barışın sürekli olmasını sağlamıştır. Konferans ve antlaşmanın anlamı, sadece Türk-Yunan Barışı değil, aynı zamanda 1. Dünya Savaşının kazananı ile bir yüzleşme, siyasi anlaşmazlıkları çözüme kavuşturma gibi daha birçok sorunun çözüme ulaşması için önemli adımlar atılmış olmasıdır.

  Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor?

  Lozan Antlaşması, Türkiye’nin bor ve petrol başta olmak üzere yer altı zenginliklerinin çıkarılmasını engelleyen herhangi bir madde veya düzenleme içermediği gibi belli bir süre tanımlaması da bulunmamaktadır. Lozan Antlaşması’nın, gizli madde ve 100 yıl süresinin olduğu tartışılan söylentilerden biridir.

  Ayrıca, 2023 yılında yürürlükten kalkacağı konusunda bir çok söylenti mevcuttur. Antlaşma metni incelendiğinde, herhangi bir süre içeren bulguya rastlanmadığı ve buna ilişkin hiçbir düzenleme bulunmadığı görülmüştür. Son zamanda “lozan antlaşması süresi bitince ne olacak” gibi sorular da artmış durumda nedeni ise tarihin iyi bilinmemesi. Ayrıca, doğal kaynakların çıkarılmasında herhangi olumsuz bir durumun olmadığı, bilakis fazlası ile çıkarıldığı sonucuna ulaşılmıştır.

  Kaynak Web Site: https://antlasmalar.com/
   
  Son düzenleme: 7 Ocak 2022

Bu Sayfayı Paylaş