Kalıp yağı

'Karma Makale' forumunda skirubo tarafından 17 Eylül 2019 tarihinde açılan konu


 1. skirubo

  skirubo Well-Known Member

  Kalıp yağı nedir? Sorusunun cevabı, beton ile kalıp arasına uygulanan bir yağ türüdür. Bu sayede betonda oluşabilecek pürüzleri engelleyerek betonun düz olmasını sağlamaktadır. Yani betonun düzeyi kalıp yağı kullanılmadan ki halinden daha düz olmaktadır.

  Kalıp yağı madeni yağlar ve özel kimyasal maddeler ile geliştirilmiştir ve sıcaklığa karşı dayanıklıdır. Ayrıca kalıp yağı uygulanan betonda, kalıp betondan daha kolay ayrılarak iş yükünü azaltmaktadır.

  Kalıp Yağı Türleri

  Kalıp yağlarının da kendi içlerinde kullanım alanlarına göre çeşitleri bulunmaktadır;

  Çelik kalıp yağı,

  Sıcak şekil yağı,

  Mineral kalıp yağı,

  İnşaat kalıp yağı,

  Konsantre kalıp yağı

  Kalıp Yağı Kullanım Alanları

  Çelik kalıp sistemleri,

  Tünel kalıp sistemleri,

  Polyester kalıp sistemleri

  Beton yeni hazırlandığında akıcı ve içine konulduğu yerin şeklini alabilen bir karışım olduğundan onu istenilen bir şekle sokabilmek için sertleşinceye kadar yağlanmış plywood, ahşap, çelik kalıp içerisinde muhafaza etmek gerekir. Plywood, çelik, ahşap kalıp yağı sürülerek, betona istenilen şekli ve boyutu vermek için yapılan ve beton prizini yaptıktan sonra sökülen bir yardımcı olduğuna göre, kolay yapılır ve kolay sökülür olmalıdır. Kalıpların kaliteli bir yağ ile yapılması bunu kolayca sağlar. Kalıp üzerine gelen yükleri, sarsıntıları karşılayacak şekilde yapılıp ucuza mal edilmeli, diğer katlarda tekrar kullanılabilmelidir.

  Kalıp Nedir, Nasıl Olmalıdır

  Kalıp, ahşap, metal veya plastik malzemelerden yapılmaktadır. Metal ve plastik malzeme pahalı ve şekil değişimi zor olduğundan büyük ve standart inşaatlarda kullanılmaktadır. Ülkemizde en çok plywood ve ahşap kalıp kullanılmaktadır. Ahşap kalıplarda plywood, çam, köknar ve kavak keresteleri kullanılmaktadır. Kalıpta kullanılacak kereste güneşe, suya ve yüke karşı koyabilmeli ve fazla şekil değişimi yapmamalıdır. Bu bakımdan en çok huş ve çam ağacı mamulleri kullanılır. İşin önemine göre birinci, ikinci ve üçüncü sınıf keresteler seçilerek kullanılır.

  formoil.com.tr
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Eylül 2019

Bu Sayfayı Paylaş


Lütfen, anlamsız ve içeriksiz konuları foruma yazmayın.