İnsan Kaynakları Departmanı

'İş Hikayeleri' forumunda Admin tarafından 4 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Ülkenin birinde, Milletvekilleri bir gün ıssız bir bölgede, büyük ve kendi haline bırakılmış bir hurda yığını deposu fark etmişler. Milletvekillerinden biri demiş ki:

  - Buraya göz kulak olacak bir bekçi tutalım buraya sahip çıksın. Birileri gelip buradan bir şeyler almasın.

  Böylece birini Bekçi olarak işe almışlar. Ertesi gün başka bir milletvekili:

  - Bekçiyi almakla doğrusunu yaptık ama bu adama görevinin tam olarak ne olduğunu anlatmadık. Ayrıca işin tanımını yaptıktan sonra adamın eğitime de ihtiyacı var.

  Diğer milletvekilleri onu haklı bulmuşlar, böylece bekçinin iş tanımını yapacak bir Planlama Departmanı kurmuşlar, bu departmana iş tanımlarını rapor edecek bir Dokümantasyon Uzmanı ile birde bekçinin eğitimi için Eğitmen işe almışlar.

  Birkaç gün sonra başka bir milletvekili sormuş:
  - Bekçiyi işe aldık, planlama departmanı kurduk ama bunların performansını denetleyecek birileri lazım.

  Böylece çalışanları denetleyecek bir Kalite Kontrol Departmanı kurmuşlar, bu departmana bir Kalite Kontrol Sorumlusu ile çalışanların yaptıklarını rapor edecek 2 tane Müfettiş almışlar Ertesi gün bir diğer milletvekili demiş ki:

  - Bir bekçi ve peşinden bir sürü kişiyi işe aldık ama bunların maaşını neye göre vereceğiz? Bekçiye ne kadar diğer çalışanlara ne kadar maaş verilecek bunun bir düzeni olmalı.

  Böylece bir Muhasebe Departmanı kurmuşlar. Oraya da bir Muhasebeci, bir Bordro Memuru ve bütün bu insanların çalışmalarını, işe geliş gidiş saatlerini takip edecek bir Denetleme Uzmanı işe almışlar.

  Ertesi gün bir diğer milletvekili sormuş:

  - Evet bir bekçi işe aldık, diğer departmanları da kurduk, tamam da bunlar kendi başlarına göre mi iş yapacaklar? Bunlara bir müdür lazım gelir. Tabi müdür aldıktan sonra bunun bir de yardımcısı olması lazım.

  Diğer milletvekilleri de onaylamış. Böylece bekçi ve departmanlar için bir Müdür, bir Müdür Yardımcısı ve tabi bir de bunlar için Sekreter işe almışlar.

  Birkaç ay sonra meclis toplantısında bütçe görüşmelerinde tartışma çıkmış:

  - Şu hale bakın, çok fazla harcama yapılmış bütçemizin 20,000 $ üzerine çıkmışız. Bütün gereksiz harcamaları belirleyip yarından itibaren azaltmamız gerekir.
  …ve çözüm olarak Bekçiyi işten çıkarmışlar!!!
   
  Son düzenleme: 28 Ağustos 2019

Bu Sayfayı Paylaş


Yerel ve sektörel alanda organik içerikli makale yazınız.