Hatırlamak İçin Gözlerinizi Kapatın

'Haberler' forumunda Admin tarafından 8 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Hayatımızda bazen önemli bir şeyi hatırlamaya çalışırız ama aslında çok da iyi bildiğimiz o bir şey bir türlü aklımıza gelmez ve bu durum bizi fena üzer. Bir araştırmaya göre, herhangi bir şeyi aklımıza getirmeye yani hatırlamaya çalışırken gözlerimizi kapatmanın bu duruma önemli derecede yardımcı olabildiği belirlendi.

  İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, hatırlamak için gözlerini kapatanların hafıza testinde kapatmayanlara göre yüzde 23 daha başarılı olduğunu gösterdi.

  Bilim adamları, yaklaşık 200 gönüllüye bazı kısa filmler izletti.

  Filme ilişkin sorular soran bilim adamları gönüllülerden yarısının yanıt vermeden önce gözlerini kapatmasını istedi. İlk deneydeki sessiz filmde gönüllüler bir teknisyenin tamirle uğraşırken, geldiği evdeki bazı eşyaları çaldığını izledi.

  Gözlerini kapatanların filme ilişkin ayrıntıları yüzde 71 daha doğru hatırladığı, gözleri açık olanlarda ise bu oranın sadece yüzde 48 olduğu ortaya çıktı.

  İkinci deneyde gönüllüler çözülmemiş cinayet davalarına ilişkin bir programı izledi.

  Bu deneyde de gözlerini kapatanların programdaki anlatıcı ve görüntülere ilişkin ayrıntıları daha iyi hatırladığı belirlendi.

  Bilim adamları, hatırlamak için gözleri kapatmanın çevredeki dikkat dağıtıcıları engellemenin yanı sıra zihinde nesnelerin, kişilerin, olayların “resminin çizilmesine” yardımcı olduğunu vurguladı.

  Polislerin bu yöntemi kullanarak görgü tanıklarından daha fazla bilgi edinebileceğini belirten bilim adamları ayrıca gözleri kapatmanın telefonun pin kodunu ya da alışveriş listesini hatırlamak gibi günlük işlerde de yarar sağlayabileceğini ifade etti.

  Araştırmanın sonuçları “Legal and Criminological Psychology” dergisinde yayımlandı.
   
  Son düzenleme: 9 Eylül 2020
  Akdeniz Dekorasyon bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş


Ticari Tartışma Forumuna Organik Makaleler Yazınız!