Hastanelerin yatak kapasitesi

'Haberler' forumunda Admin tarafından 18 Mart 2020 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Hastanelerin yatak kapasitesi gerçeği: 5 yataktan biri özel hastanelerde! Yıllar içinde hastanelerin yatak sayısı artarken, özelin payındaki artış dikkat çekici. Yatakların yüzde 21,6’sı özel hastanelerin elinde.

  Artışa rağmen yatak sayısı aynı nüfustaki Almanya’nın üçte birine eşit. Şehir hastaneleri ise yüksek yatak sayıları yüzünden karantina uygulamasına uygun değil...

  5 yataktan biri özel hastanelerde

  Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı gün geçtikçe artıyor. 11 Mart’taki ilk vakanın ardından geçen 5 günün sonunda vaka sayısı 47’ye yükseldi. Yurttaşlar ellerinden geldiğince kendini sosyal hayattan izole etse de hastalığı teşhis etmede kullanılan test kitinin yaygın olarak uygulanmaması tedirginliği artırıyor.

  Özellikle Avrupa salgınla mücadelede sınıfta kalmış vaziyette.

  İtalya’da her geçen gün vaka ve ölüm sayılarının artması Türkiye’de korkuyla takip ediliyor. Tüm bunlar yaşanırken gözler bir yandan da ülkenin sağlık sistemine çevrilmiş durumda.

  Ülkenin yatak kapasitesi yeterli mi?


  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) sağlık istatistiklerine göre 2018 yılı itibariyle ülkenin yatak kapasitesi 231 bin 193. Ancak bu kapasitenin 181 bin 717’si Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerine aitken, 50 bin 196 yataklık kapasite özel hastanelere ait.

  Bu haliyle Türkiye’de her 100 bin kişiye düşen yatak sayısı 283. italya’da ise bu sayı 318. Türkiye her 100 bin kişiye düşen yatak sayısında 47 OECD ülkesi içinde 38’inci ülke konumunda.

  Toplam yatak kapasitesi düşünüldüğünde bu alanda OECD ülkeleri içinde en büyük kapasite 1 milyon 653 bin yatakla Japonya’ya ait. Japonya’yı bu alanda 894 bin yatakla ABD takip ediyor.

  Üçüncü sırada ise 661 bin yatakla Almanya bulunuyor. Türkiye ile Almanya aynı nüfusa sahip olmasına rağmen Almanya’nın yatak kapasitesinin Türkiye’nin 3 katı olması ise düşündürücü.

  Web Site: https://www.birgun.net/
   
  Son düzenleme: 5 Eylül 2020

Bu Sayfayı Paylaş


Ticari Tartışma Forumuna Organik Makaleler Yazınız!