Gebelik kontrolleri ve gebelikte dikkat edilecekler

'Sağlık' forumunda haberde tarafından 28 Nisan 2020 tarihinde açılan konu

 1. haberde

  haberde New Member

  Gebelik başlangıcı son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilmektedir. Gebelikte gözlem 3 er aylık periyotlar halinde gerçekleşir. Birinci dönem 12. haftaya kadar olan dönemdir. İkinci dönem ise 12 ile 24. hafta arası, üçüncü dönem ise 24 ile 42. hafta arası olan dönemdir.

  Gebelikte ilk 28 hafta boyunca aylık olarak kontroller yapılmalıdır. 28. haftadan 36. haftaya kadar 2 haftada 1 kontrol yapılmalıdır. Eğer gebelik problemli geçiyor ise bu kontroller artabilir. 36 haftadan itibaren her an doğum riski olduğundan haftalık veya gebeliğin durumuna göre 3 günde 1 kontrol yapılmalıdır.

  Gebelik kontrolleri ve gebelikte dikkat edilecekler

  Gebelik kontrolleri esnasında doktorlar gebenin şikayetine ve kontrol esnasında herhangi şüpheli gördüğü bir duruma göre tahlil veya tetkikler yaptırabilir. Her kontrolde bebeğin gelişiminin yanı sıra tansiyon ve şeker kontrol edilebilir. Ayrıca gebelikte nabız artış gösterdiğinden nabız ölçümü yapılır.

  Gebelik döneminde anne adayının en önemli ihtiyaçlarından biride vitamin ve minerallerdir. Özellikle bebeğin gelişimine katkıda bulunacak olan vitaminlerin doktorun tavsiyesine göre dışarıdan ek olarak karşılanması gerekir. Demir minerali ve folik asit içerikli vitaminler tavsiye edilebilir. Gebelik esnasında vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı artmaktadır.

  Bağlantı: https://www.haberde.online/gebelik-kontrolleri-beslenme/
   

Bu Sayfayı Paylaş


Ticari Tartışma Forumuna Organik Makaleler Yazınız!