Erzurum Hakkında

'25 » Erzurum Province' forumunda Admin tarafından 2 Kasım 2020 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Erzurum, Türkiye'nin, en kalabalık yirmi dokuzuncu şehridir. 2019 itibarıyla, nüfusu 762.062'dir. Nüfus bakımından, Doğu Anadolu Bölgesinin, en büyük üçüncü ilidir. Denizden yüksekliği, yaklaşık 1900 m olan Erzurum, tarihin ilk dönemlerinden beri yerleşim yeridir. Tarihî eserleri ve kış sporları tesisleriyle tanınır.

  Yüz ölçümü bakımından, Türkiye'nin, en büyük dördüncü ilidir.

  Temel geçim kaynağı, tarım ve hayvancılık olmaktadır.

  Şehir, son yıllarda kış turizmiyle öne çıkmaktadır. Soğuk iklimi sebebiyle, sanayisi gelişmemiştir. 25.066 km² yüzölçümüne sahip il arazisinin, %15,17'si tarımsal amaçlı, olarak kullanılabilir konumdadır.

  Erzurum Tarihi Hakkında

  Erzurum, tarih öncesi çağlar gibi, eski dönemlerde siyasi olarak, birçok olaya şahitlik eden, bir ildir.

  Çok fazla doğal güzelliğe sahip, Erzurum'da gezilecek yerler açısından, birçok alternatif sunar. Doğu Roma İmparatorluğu sınırlarına dahil edilen şehir, daha sonra birçok kavim ve topluluğa ev sahipliği etmiştir. Farklı, farklı birçok kavmi bir arada bulunduran, Türkiye'deki nadir şehirlerdendir.

  Erzurum'un 20 adet ilçesi bulunmaktadır.

  Bunlar, Aşkale, Yakutiye, Aziziye, Uzundere, Tortum, Çat, Tekman, Hınıs, Şenkaya, Horasan, Pazaryolu, İspir, Pasinler, Karaçoban, Palandöken, Karayazı, Olur, Köprüköy, Oltu ve Narman ilçeleridir.

  Erzurum'un belirli kısmı, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alırken, belirli kısmı ise Karadeniz Bölgesindedir. Artvin, Rize, Erzincan, Bayburt, Ardahan, Ağrı, Kars, Muş ve Bingöl illeri Erzuruma komşu illerdir.
   
  Son düzenleme: 21 Şubat 2021
Etiketler:

Bu Sayfayı Paylaş


Yerel ve sektörel alanda organik içerikli makale yazınız.