Corona Virüsüne Karşı Önlemler

'Haberler' forumunda Admin tarafından 18 Mart 2020 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Çin’de başlayan ve oradan da tüm dünyaya yayılan grip benzeri bir virüs olan corona için alarm durumu devam ediyor. Bu konuda yapılan açıklamalar sonucunda Türkiye’de de pozitif olan bir hastanın olduğu bilgisi paylaşıldı. Bundan dolayı belirtiler ve önlemler daha fazla önemli bir hal almaya başladı.

  Virüsün henüz tam anlamıyla etken maddesini içeren ve ölümleri engelleyen bir aşısı ortaya çıkmadığından dolayı erken tanı ile hayatta kalanların sayısının artırılması amaçlanıyor. Bunun için olabildiğince dikkatli olmak ve önlemleri alarak her şüpheli durumda en yakın hastaneye ulaşmak önerilir.

  virus-korona-660x330.jpg

  Nasıl Bulaşır?

  Hastalığın ortaya çıkması ve belirtilerin yaşanması arasında oldukça kısa bir süre olduğu verilen bilgiler arasında yer alıyor. Bulaşma yolları arasında ise:
  • Sıvı teması,
  • Kan,
  • Tükürük,
  • Solunum gibi etmenler yer alıyor.
  Virüsün ellerden yüze ve oradan da ağza geçerek akciğere yerleştiği biliniyor.

  Bundan dolayı mutlaka hastalıkla alakalı önlem alınması önerilir.

  Selamlaşma ve Eller

  Selamlaşmak ve ellerin birbirine olan temasından dolayı hastalığın fazlaca yayıldığı biliniyor.

  Bundan dolayı selamlaşmak yerine dokunmadan merhaba demek daha sağlıklı bir yol olacaktır. Ellerin ise günde en az 5 veya 6 kez detaylıca yıkanması önerilir. Çünkü ellerden sonra virüs tüm vücuda yayılır.

  Maskeler

  Maskelerin koruyucu olduğu herkes tarafından biliniyor.

  Maskelerin 2 veya 3 katlı olmasına gerek yoktur. Tek maske de aynı oranda koruyuculuk sağlar. Bundan dolayı maskeleri öksüren veya toplu halde bulunulan tüm yerlerde takmak önemlidir.

  Sıcaklık

  Hayvansal gıdaların daha iyi pişirilmesi de önlemler arasında yer alır.

  Çünkü virüs 26 ve üzeri derecelerde hayatta kalamaz. Metal yüzeylerde 12 saate kadar yaşama şansı olmasından dolayı bu detaya mutlaka dikkat edilmesi önerilir.

  Temizlik Kuralları

  Her zamankinden biraz daha dikkatli olmak ve herhangi bir ateş, öksürük benzeri belirti gördüğünüzde en yakın kuruma başvurmak gerekir. Bu sayede hastalığın ve yayılmasının da önüne geçmek mümkün olacağından dolayı temiz ortamlarda bulunmaya özen göstermek de son derece önemlidir.

  Korunma yolları fazla olduğundan uygulanmalıdır.
   
  Son düzenleme: 15 Eylül 2020

Bu Sayfayı Paylaş


Yerel ve sektörel alanda organik içerikli makale yazınız.