Burdur Şiş Nerede Yenir?

'Gıda' forumunda Burdurda tarafından 25 Şubat 2020 tarihinde açılan konu

 1. Burdurda

  Burdurda New Member

  Burdur'un meşhur lezzetlerinden olan ve ızgara çeşitleri arasında en başta gelen Burdur şiş nerede yenir? Bu konuyla ilgili cevap arayalım. Siz değerli okurlarımıza bu konuda yol gösterecek, ayrıca meşhur şişimizin tarihini yazacağız. Meşhur ızgaramız, insanın yedikçe daha çok canının çektiği türden diyebiliriz. Gerçek lezzete reklam gerekmez. Gelin birde Burdur şişin tadına bakarak gerçek lezzeti görün. Bu yazımızda dillerden düşmeyen ızgaraya fazlaca yer ayırmak istiyoruz.

  Çünkü, Burdur'da şiş nerede yenir sorusuna karşılık detaylı bir liste ile karşınızda olmak; nerede yiyeceğiz diye düşünmenize hiç gerek kalmayacak şekilde hazırlayacağız. Lezzeti kaçırmayın.

  Burdur Şiş Izgarayı Abartmıyoruz.

  Burdur şiş nasıl hazırlanır? Şiş köfte malzeme olarak sadece dana etinden yapılır. Dana etinin her kısmından yapılmaz. Dananın kaburga etinden, özenle seçilmiş olması ve etin sinirsiz olması gerekmektedir. Sinirsiz kaburga eti temin edildikten sonra 10 kg ete 300 gr gelecek şekilde kuyruk yağı ilave edilerek lezzetinin artması sağlanır. Kıymanın hazırlanmasından pişme aşamasına kadar itina ile hazırlanır. Burdur usulü şiş son derece lezzetli olup damak tadınızda unutulmayacak şekilde kalır.

  Çünkü herkes bu ızgaraya istenilen damak tadını veremez.

  Burdur ızgara şiş köfte için en önemli püf nokta, iç kısımlarının (ala sulu) az pişmiş olmasıdır. Birkaç dakika içinde pişenler ocaktan alınır ve şişlerden çıkarılarak servis yapılır. Ayrıca Burdur ŞİŞ; Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret konularak marka olarak tescillendi. Türk Patent Enstitüsü’ne 26 Temmuz 2010’da başvuru yapılarak, 9 Ağustos 2010'da koruma kararı alındı. 3 Temmuz 2011’de 27983 sayılı Resmî Gazete'de ilan edildi. 555 sayılı Coğrafi işaretlerin korunması hakkındaki Kânun hükmünde kararnamenin 12. Maddesi gereğince; 9 Ağustos 2010 tarihinden geçerli olmak üzere de tescil edildi.

  Web Site: https://www.burdurda.net/burdur-sis-nerede-yenir/
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Mart 2021

Bu Sayfayı Paylaş


Yerel ve sektörel alanda organik içerikli makale yazınız.