Antalya Yemekleri

'Gıda' forumunda Antalyada tarafından 29 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

 1. Antalyada

  Antalyada New Member

  Antalya dünyanın en güzel yeridir demiş atalarımız. Genel olarak bakıldığında bir tabiat harikası olarak dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerinde beğenisini kazanmaktadır. Kentin her köşesinde yetişen bin bir çeşit tarım ürünü hem ülkemiz, hemde dünya mutfağında yerini almaktadır.

  Antalya Yöresinde Yapılan Yemekler

  Antalya bölgesi genellikle Akdeniz iklimine sahip bir bölgedir. Ancak iç kesimlerde karasal iklim özellikleri gösterir. Bundan dolayı her çeşit sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Özellikle batıda yer alan ilçelerinde seracılığın gelişmiş olması sebze yönünden bir sıkıntı çekilmediğini gösterir.

  Halkın büyük çoğunluğu, özellikle kırsal kesimde, çiftçilikle uğraşır. Bu nedenle kendi yiyeceğini kendisi yetiştirmektedir. Kıyıda oturmakta olan halkın çoğunluğunun sebzecilik yapmasına karşın iç kesimlerdeki halk daha çok tahıl yetiştirmektedir.

  Ot ağırlıklı Girit yemekleri, Antalya'nın ayrı bir özelliğidir.

  Genellikle bitki örtüsünün bodur çalılardan oluşması nedeniyle keçi besiciliği daha gelişmiştir. Kısmen iç kesimlerde koyun yetiştirilmektedir. Hayvancılığın gelişmiş olması hayvansal ürünlerin beslenmedeki yerini ve değerini artırmaktadır.

  Antalya yemekleri ile ilgili yazının devamını okumak için lütfen BURAYA tıklayınız.

  Web Site: https://www.yemekprofesoru.com/
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Temmuz 2021
  Anadolu Kobi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş