Akıllı Telefonlarla Gelen Büyük Tehlike

'Haberler' forumunda Admin tarafından 8 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Kobi Ajanda Site Yetkilisi

  Artık hepimizin kullanmakta olduğu ve hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefonlarda kişisel bilgilerimizin miktarı arttıkça cihazların güvenliği de ayrı bir önem kazanıyor. Akıllı telefonlardaki güvenlik açığı nedeniyle belirli yöntemlerle özellikle de android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarından kullanıcıların özel kişisel bilgileri kolayca çalınabiliniyor.

  Akıllı telefonlardan kullanıcıların kişisel bilgiler nasıl alınıyor?

  İşte cevabı; Bu anlamda 3 Alman güvenlik uzmanı, önce Android telefonları dondurdu, ardından içindeki bilgileri herhangi bir şifreye tabi olmadan tek tek aldı.

  Tilo Muller, Michael Spreitzenbarth ve Felix Freiling isimli üç Alman araştırmacının keşfettiği dondurma yönteminde önce Android işletim sistemiyle çalışan telefon -10 derece ısıda yaklaşık 1 saat süresince tutuluyor. Bu esnada telefonun bataryasının hızlıca telefona takılıp çıkarılması ise Android telefonun güvenlik ayarlarını devredışı bırakıyor ve zayıf bir moda sokuyor.

  Bu esnada Android işletim sistemini bypas eden uzmanlar, kendilerinin geliştirdiği yazılımı kullanarak telefonda bulunan rehber, SMS, fotoğraf gibi bilgileri almayı başarıyor.

  Samsung Galaxy Nexus'un kullanıldığı dondurma testinde ilk olarak Android‘in disk şifreleme sistemi hedef alınırken, uzmanlar Android dışında diğer telefonların da benzer bir zaafiyete sahip olduğuna dikkat çekiyor. Aslında dondurma yöntemi ilk kez uygulanmıyor. 2009 yılında masaüstü ve laptoplara uygulanan yöntemi hatırlatan uzmanlar, mobil telefonlarda ise ilk kez bu yöntemin kullanıldığını belirtiyor.
   
  Son düzenleme: 13 Ekim 2020
  Akdeniz Dekorasyon bunu beğendi.


Sektörel Makale Forumuna, Organik Makaleler Yazınız!