2014’de Kurulan Kapanan İşletmelerin Durumu

'Haberler' forumunda KobiAjanda tarafından 30 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. KobiAjanda

  KobiAjanda Kobi Sektörel Site Yetkilisi

  Geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TÜİK tarafından yayınlanan 2014 yılında açılan ve kapanan işletme ve kooperatiflerin bir önceki yıla göre gerçekleşen rakamları açıkladı.

  İlk bakışta baktığımızda İlimizde faaliyet gösteren kurumlar için açıklanan rakamlara göre bu yıldaki işletme ve kooperatiflerin, faaliyet sürelerinin bir önceki yıla göre mart ayında şirket sayısında yüzde 47’lik artış gözlendi.

  Yine kooperatif sayısında belirli oranda artış gözlenmekte

  Genellikle iş kuracak kişilerin ticari hayatına atılmakta ki tercihleri içerinde yer alan gerçek kişi ticari işletmelerin kurulan işletme sayısındaki artış ise şubat ve mart aylarında bir önceki yıla göre %20 ye yakın oranda azalma gözlenmektedir.

  Bir önceki yılların ortalamalarına bakıldığında ise gerçek kişi işletmelerin açılış ve kapanış rakamlarına bakıldığında en büyük artışın Ocak ayında olduğunu görüyoruz.

  Bu hareketliğe göre açılan işletmelerin Ocak ayında daha fazla açıldığını gözlemliyoruz. Bunun sebeplerde biri ise 2013 yılının sonlarına doğru işletme açmaya karar veren kişilerin yeni yılda açarak yıllık açılış masraflarını sadece yeni yıl için yapmaları ve ocak ayında başlamanın yıllık mali hesap döneminde daha kontrollü halede işletmelerini yönetebilmeleri sebeplerinde birisi olabilmektedir. Aşağıdaki tablolarda rakamların detaylarını inceleyebilirsiniz. Genel bir değerlendirme yapacak olursak rakamlara göre bir önceki 3 aylık dönemlerde fazla bir hareketlilik olmadığını görüyoruz. Genellikle Ocak aylarında hareketliliğin olduğunu görüyoruz.

  Söyleyeceğimiz tek şey aslında işletmelerimizin faaliyetlerini uzun süreler başarılı şekilde sürdürmeleri ve şehrimizin, ülke ekonomimizin daha iyi yerlere gelmesi için işletmelerimizin büyümeleri ve daha fazla başarılı işletmelerin sayısının artmasını istiyoruz.
   
  Son düzenleme: 31 Mart 2019
Etiketler:

Bu Sayfayı Paylaş


Ticari Tartışma Forumu