Web Hosting Nedir?

'Web Teknolojileri' forumunda KobiAjanda tarafından 19 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

 1. KobiAjanda

  KobiAjanda Kobi Sektörel Site Yetkilisi

  Web hosting sunucu hizmeti yapmak için yüz binlerce şirket ve her şirketin uygun olabilecek farklı hosting sunucu paketleri teklif ederler. Web hosting firması web sitesi barındırma hizmeti için satış yapar.

  Ancak, web hosting firmaların hepsi, gerek kampanya plan paketlerinde müşterilerine sundukları fiyat ve seo performansına etki eden temel özelikler; “disk alanı, Aylık trafik veri transferi, Her gün site yedekleme paketi, Mysql 5 veri transferi, FTP hesapları, E-mail otomatik cevaplandırıcılar, POP3 & İMAP ve SSL, yani sayfa güvenlik sertifikası” başta olmak üzere, web barındırma sunucu hizmet kapasitesi, kalite ve plan fiyatları aynı değil. İki aydınlatıcı örnek ile açıklamaya çalışalım.

  web-hosting.jpg  Web hosting kalite araştırma verileri tutan şirketlerin verilerine göre, ziyaretçiler tarafından bir sitenin sayfasına tıklandığında o sayfanın geç açılması nedeni ile ziyaretçilerin o siteleri terk ettikleri tespit edilmiştir. Bu durum ziyaretçilerin kaçmasına sebep olduğu tespit edilmiştir. İkinci örnek ise; Google, yahoo, bing ve yandex arama botları (siteleri inceleme botları) bir sitenin sayfasını indekslerken, o sitelerin sayfaları çok geç açılması sonucunda, indekslemenin başarısızlığa uğraması nedeni ile, o sitelerin spam durumuna sokar ve Page Rank (sayfa sıralama) değeri düşürerek o sitelerin yüzlerce ve hatta binlerce sıralamayı geriye atarak gömdüğü bilinmektedir. O nedenle, tercih edilecek web hosting firması seçimi çok büyük önem arz eder.

  Ayrıca, kalitesiz ve kapasitesi yetersiz bir web hosting firmasından site kurduğunuzda, yetersiz altyapı ve dar bir yönetim paneli, tabiri caizse kullanıcısına ıstıraba dönüşebilir. Bazı Türk hosting ve yabancı hosting firmaları müşterilerine sundukları plan paketlerinde yer alan disk alan gigabyte ve aylık data transfer GB kapasiteleri adeta altın satan kuyumcular gibi, neredeyse gram hesaplaması ölçüp biçerek megabyte ve hatta kilobyte ile müşterilerine sunumları yok mu?!!! Ayrı bir sinir bozucu şeydir. Çoğunlukla Türkiye de henüz yeterince Türk hosting rekabet piyasası oluşmadığından, Türk hosting firmaları müşterilerine sundukları plan paketlerinde inanılmaz cimri davrandıkları görülüyor. Site açmak için, hosting plan paket fiyatları uygun, cömert bir içerik ve kapasitesi dünya standartları kalitesinde olan bir web hosting firması bünyesinde site açmak çok büyük önem taşır.

  Web sitelerin adres çubuğunda “http veya https ve www” kodları görürsünüz. Örneğin bizim sitemizin tam adtesi; https://www.kobiajanda.com dur.

  Web sitelerin en başındaki “http veya https” kodların orjinali İngilizce bir cümlenin baş harflerinden oluşur. Açılımı ise; “Hyper Text Transfer Protocol – Secure” sözcüğün Türkçe karşılığı ise; “Güvenli – Hiper Metin Transferi Protokolü” dır. Birde “www”kodun orjinal açılımı ise; “World Wide Web” dir. Sözcüğün Türkçe karşılığı da; “dünya çapında web”.

  SİTE NEDİR, NASIL MEYDANA GELİR?

  İnternet’te gördüğünüz ve karşılaştığınız istisnasız “her şey”, bir web sitesidir. Bir web sitesinin var olabilmesi için bir domain (alan adı) bir hosting’e yüklemek ile domain tescili yapılır. Ve domain (alan adı yani site adresi) İnternet’te yayınlanması için, web hosting sunucu hizmeti almak ile mümkün olur. Domain tescili ve web hosting sunucu hizmeti ücretlidir, fakat gözünüz korkmasın, öyle büyük paralar ile değil. Tabiri caizse, “bir aylık web hosting fiyatı”, bir paket sigara fiyatı bile değil.

  Firmanızı,ürününüzü/hizmetinizi dünya’ya açılan kapısı açısından size külfet olacak bir masraf değil. Domain (alan adı) web hosting firmasına yüklenmeden, site kurmanın yolu ve alternatifi maalesef yok.

  Daha iyi anlayacağınız şekilde: Site yapmayı bir ev yapmak gibi düşünelim. Ev yapmak için bir arsaya ihtiyacınız olacak. İşte o arsa, web hosting’dir. Ev inşaatı yapmak için gerekli malzemeler kullanılır, malumunuz. Domain ve seo uygulaması içerik düzenlemesi ise, evinizin dekoru ve adresidir. Domain adınız (alan adı yanı site adresi), bütün bunları bir araya topladığınızda İnternet siteniz meydana gelir. Zaten hosting İngilizce bir kelimedir. Host veya hosting kelimesinin Türkçe karşılığı: Ev sahipliği yapmak, ağırlamak ve barındıran demektir.
   
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2017

Bu Sayfayı Paylaş